06 Ekim 2016 14:13

Tarihi adaya 'çöp' manzarası

AKP'li Gevaş Belediyesi, tarihi Akdamar Adası'nın tam karşısında ve Van Gölü'nün de 200 metre uzağında bulunan alana 15 yıldır çöp döküyor. 

Paylaş

Sık sık yolsuzluk ve ekolojik tahribat haberleriyle gündeme gelen Van'ın AKP'li Gevaş Belediyesi'nin 15 yıldır tarihi ve turistik Akdamar Adası karşısında bulunan Kerataş bölgesini çöp alanı olarak kullanıyor. Van Gölü'ne 200 metre uzaklıkta bulunan çöp alanı çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. Daha önce kaç kez Atık Depolama Sistemi kuracaklarını belirten belediye yetkilileri ise sessizliğini koruyor.

KİRLETMEDİĞİ YER YOK!

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilen adanın hemen karşısında bulunan ve 24 saat boyunca ateşe verilen çöpler, hem hava kirliliği yaratıyor hem de çevredeki canlıların yaşamını tehdit ediyor. Çevrede bulunan sokak hayvanları tarafından karıştırılan çöpler, rüzgârın da etkisiyle kilometrelerce savruluyor. Dört bir yana dağılan çöpler hemen yanı başında bulunan Van Gölü'nü de kirletiyor.

BELEDİYE SÖZÜNÜ TUTMADI

Van Ekoloji Akademisi Derneği aktivisti Fatih Şahin, çöp alanıyla ilgili Gevaş Belediyesi ile geçen yıl görüştüklerini, uyarı ve tavsiyelerde bulunduklarını söyledi. Belediye yetkililerinin kendilerine "Vahşi Atık Depolama Sistemi'ni kuracağız en kısa sürede böyle çirkin bir manzara olmayacak artık" dediğini aktaran Şahin, ancak belediyenin verdiği sözü tutmadığının altını çizdi. 

CANLILARIN YAŞAMINI TEHDİT EDİLİYOR 

Şahin, "Van'ın en güzel ve en güzide yeri. Çok çirkin bir görüntü ve adaya gölge düşürmekte. Bölgenin en güzel yerini kirletmeye devam ediyorlar" diyerek, tepkisini dile getirdi. Çöplerin geri dönüşüm merkezlerine atılmadığı gibi belediye personelleri tarafından yakıldığını belirten Şahin, bölgede canlı yaşamının tehdit edildiğine dikkat çekti. Şahin, şöyle devam etti: "Rüzgârlar bu çöpleri her yere dağıtıyor. Bu çöplerin yakılması da oksitlenmeyi meydana getiriyor. Beraberinde ise canlı habitatta da zarar veriyor. Oksijen alan her canlıya zarar verir. Yağmur ve kar yağışları sonucu bu çöpler aynı zamanda suya da karışmakta ve böylece tehlike alanı daha da genişlemektedir." 

BELEDİYE: BÖLGE ÖNEMLİ AMA BAŞKA ALANIMIZ YOK

Konuya dair telefonla görüşülen Gevaş Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Münir Ödük ise, söz konusu bölgeye çöp döktüklerini kabul ederek, şunları söyledi: "Bir yıldır bu görevde çalışıyorum. O bölgenin önemini biliyoruz ama çöp dökecek başka alanımız da yok. Valilik de daha önce bizi uyardı ve cezada kesmişti ama başka bir yer de bulamıyoruz. Çevreye de zarar verildiğini biliyoruz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'yle de görüşmelerimiz var, bu konuda en kısa sürede çözüm bulmaya çalışıyoruz. Çöpleri bizim çalışanların yaktığına dair bir bilgim yok." 

AKP'li belediye, daha önce de "az masraflı" gerekçesiyle ilçenin yanı başında bulunan Van Gölü kıyısını bir dönem çöp alanı olarak kullanmıştı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Bin 600 mahpusa bir doktor bakıyor!

SONRAKİ HABER

Ferhat Tunç hakkında bir yakalama kararı daha

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa