26 Eylül 2016 16:55

KPSS tek çözüm mü?

Her insanın olduğu gibi biz de rahat bir gelecek, kaygısız bir yaşam için KPSS’ye hazırlanıyoruz. Peki sizce KPSS çözüm mü?

Paylaş

Sağlık Meslek Öğrencisi
Kayseri

Ben sağlık meslek lisesi mezunu bir hemşireyim. Her meslek liseli öğrencinin olduğu gibi benim de en büyük sıkıntım, bu niteliksiz eğitim sistemi içersinde görmediğimiz derslerden sınava tabi tutulmuş olmak. 
Peki, bu görmediğimiz dersler bize ne gibi sıkıntılar doğuruyor? Dershaneleri zengin etmek, bütçemizi aşan pahalı kitaplar almak, daha rahat bir gelecek sürmek kaygısı ile özel derslere tonla para dökmek, tüm sosyal hayatımızı kısıtlamaktan başka bir getirisi olmadığı gözler önünde. Açılmış olan özel meslek liselerinin sayısının bu kadar artmış olması mezun sayısının artmasına ve iş alanlarının daralmasına sebep oluyor. Ayrıca buna OHAL koşulları eklenince birçok insanın açığa alınması, oradan doğan boşluk için milyonlarca insanın başvuru yapması da bu duruma ekleniyor.
Çevremdeki birçok kişi bu sıkıntılar içinde hayatlarını sürdürmekte. Bende tıpkı onlar gibi bu kaygı ile ilerliyorum. Her insanın olduğu gibi biz de rahat bir gelecek, kaygısız bir yaşam için KPSS’ye hazırlanıyoruz. Çevremde kiminle konuştuysam özel sektörde aynı işi yapıp üç kuruş ücretle sürünmek yerine devlet kapısına sırtını dayayıp daha rahat bir yaşam sürmek, para biriktirme kaygısı olmadan ailelerine iyi bir hayat sunmak gibi sözleri duyuyorum.

KPSS, SİHİRLİ DEĞNEK DEĞİL Kİ!

Peki sizce KPSS çözüm mü? Bize anlatılan bu olsa da, getirisi olduğu gibi bir o kadar götürdüğü de apaçık ortada. Artık devlet güvencesinin sallantıda olduğu şu günlerde atansak bile yerimiz ne kadar garantide olur? Atanmış, senelerini hastanelerde geçirmiş olan ağabeylerimizin, ablalarımızın bile iş güvencesi yokken bizim, KPSS’nin tek çözüm olduğunu umut etmek bizi yarı yolda bırakıyor. 
Atanmayı düşünmek yerine artık iş güvencemizi koruma altına almamız ve devamlılığımızı sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum.  Günümüzde ki yaşam koşullarında bizlere dayatılan sınav sistemi çözümü KPSS’de gösterse de çözüm değildir. 

ÖNCEKİ HABER

İlk kamptan izlenimim

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa