26 Eylül 2016 14:39

Rutkay Aziz: Kürt sorunu çözülmeden barış gelmez

Rutkay Aziz, Türkiye’nin barış ve özgürlük için Kürt politikasını yeni baştan ve çok ciddi biçimde gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Paylaş

Tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz, Türkiye’nin barış ve özgürlük için Kürt politikasını yeni baştan ve çok ciddi biçimde gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’in sorularını yanıtlayan Aziz, Türkiye için çıkış yolunun öncelikle Kürt politikasından geçtiğini belirtti.

“Türkiye için umudu, çıkış yolunu nerede görüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Rutkay Aziz, şunları söyledi:

“Öncelikle Kürt politikası. Türkiye barış ve özgürlükler istiyorsa Kürt politikasını yeni baştan ve çok ciddi biçimde gözden geçirmeli. HDP yönetimi de kendi politikasını gözden geçirmeli yüzde yüz. Ama o çözülmeden Türkiye’ye barış gelmez. İnanmıyorum.”

'MECLİSE GİRMELERİNİ İSTEDİM AMA OYUM CHP'YEYDİ'

Aziz, 2015 seçimlerinde HDP’ye destek verip vermediği sorusuna da şu cevabı verdi:

“Meclis’e girmelerini çok istedim ama benim oyum CHP’yeydi. Ben de içten destekledim ama oyumu vermedim. Ama bugün Kürt meselesini bir şekilde çözmek lazım. CHP mesela bence HDP ile diyalog kurmakta geç kalmıştır kanımca. Beni aşıyor belki bunu söylemek ama gördüğüm budur. Biz yıllar önce Afyon’da ‘Cumhuriyet’i çekerken orada binbaşı rütbesinde Güneydoğu’dan gelen birtakım insanlarla beraber olduk. ‘Bu iş savaşarak bitmeyecek, siyaseten çözülecek’ demişlerdi. Dünya insanlık tarihi yaşadı bunu. İngiltere’de IRA, İspanya’da ETA, Kolombiya’da FARC işte en son.”

MASAYA OTURULMALI

Aziz, çözüm temelinde masaya oturmanın yöntemlerinin olduğunu belirterek, “Direkt siz oturmazsınız masaya, aracılar vasıtasıyla götürürsünüz. Kolombiya’da da öyle oldu, her yerde öyle oluyor” dedi.

Bu konuları konuşmayı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinden bir sapma olarak görmediğini de söyleyen Aziz, şöyle devam etti: “Ben öyle bakmıyorum. Bu topraklarda tarihimizde Kürtlerin rolü yok mu, çok rica ederim. Bu adamların bir dili var, kültürü var. Yok edemezsiniz. 1978-79 raporunda CHP bu olaya çok güzel yaklaşmıştı. Geçmişte İşçi Partisi, TKP, TSİP bu olaylara çok doğru yaklaştılar. Biz Kürt’le, Ermeni’yle, Yahudi’yle kardeş yetiştik. Bir Kürt düşmanlığı olamaz. Ama tabii onlarda da Türk düşmanlığı olmamalı.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Onur Özbizerdik tutuklandı

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...