25 Eylül 2016 14:26

Erkan Baş ve 13 kişi yarın adliyeye çıkartılacak

Laiklik bildirileri dağıtırken darbedilerek gözaltına alınan HTKP Genel Başkanı Erkan Baş'ın da olduğu 14 kişi yarın adliyeye çıkarılacak.

Paylaş

İstanbul Kadıköy'de Birleşik Haziran Hareketi'nin "Laikliği kazanacağız" başlıklı bildirilerini dağıtırken darbedilerek gözaltına alınan Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) Genel Başkanı Erkan Baş ve ÖDP İl Başkanı Deniz Demirdöğen'in de aralarında bulunduğu 14 kişinin yarın savcılığa çıkartılması bekleniyor.

Avukat Onur Güneş'in verdiği bilgiye göre, Erkan Baş ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı. 12 erkek İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'ye, 2 kadın da Kadıköy Rıhtım Polis Karakolu'na götürüldü.

Müvekkilleri ile dün gece görüşen avukat Güneş, durumlarının genel olarak iyi olduğunu, ancak Erkan Baş'ın gözaltı sırasında yaşanan darp nedeniyle ensesinde, yüzünde ve kolunda morluklar olduğunu söyledi.

YARKADAŞ’TAN TEPKİ 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, laiklik yanlısı bildiri dağıtmalarının ardından Kadıköy'de gözaltına alınan 14 kişinin durumuna ilişkin açıklama yaptı. Gözaltına alınanları CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin'le ziyaret ettiklerini belirten Yarkadaş, “Moralleri de sağlıkları da gayet iyiydi” dedi.

Yarkadaş, ardından sürece ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. Yarkadaş şöyle konuştu: “Dün Kadıköy'de gözaltına alınan Haziran Hareketi Üyesi 14 arkadaşımız, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi edildikten sonra, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Edindiğim bilgiye göre, Avrupa Yakası'ndaki Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltına alınan kişilerle ilgili olarak iki gün gözaltı süresi vermiş...Bu çok ilginç bir durum... Gösteri ve gözaltı, Anadolu Yakası'nda olmasına rağmen, gözaltı sonrası soruşturma Avrupa Yakası'ndaki savcılıkça yürütülüyor.” CHP İstanbul Milletvekili Yarkadaş, bu durumun “göstermelik yazılı kuralların dahi hiçe sayılması''nın kanıtı olduğunu söyledi. Bu durumun yargı sisteminin çöktüğünün kanıtı olduğunu belirten Yarkadaş, diğer bir ihtimalin ise "yargıdaki güvensizlik"olduğunu dile getirdi (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Çarşı grubundan 'şortlu' eylem

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa