23 Eylül 2016 17:52

Gündem gazetesi yayın yönetmenleri ifade verdi

Hasan Cemal, Tuğrul Eryılmaz, Mehmet Kamil Güç ve Nadire Mater Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne giderek, savcılığa ifade verdi. 

Paylaş

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma göstererek Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen gazeteciler Hasan Cemal, Tuğrul Eryılmaz, Mehmet Kamil Güç ve Nadire Mater Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne giderek, savcılığa ifade verdi. 

Gazeteci Hasan Cemal savcılık ifadesinde şunları söyledi: “15 Haziran 2016 tarihli Özgür Gündem isimli gazetenin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini bir günlüğüne yaptım. Ben 47 yıllık gazeteciyim. Bu gazetecilik sürem içerisinde muhabirlikten başlayıp genel yayın yönetmenliğini de gazetecilik dayanışması olarak kabul ettim. Kürt gazetecileri ne kadar özgürse Türk gazetecileri de o kadar özgür olur anlayışına sahibim. Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmenliğini yapmış olmam bütün yayınların içeriğini kabul etmiş olmam anlamına gelmez. Ancak düşünce özgürlüğü kapsamında herkesin fikrini açıklayabileceğini kabul eden birisiyim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Suçsuzum." 

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM’

Gazeteci Mehmet Kamil Güç ise, "Ben günlük yayın yapan Özgür Gündem isimli gazetenin bir günlük yayın yönetmenliğini yaptım. 22 Mayıs 2016 tarihli nüshasının yayın yönetmeniydim. 7'inci sayfasındaki, 'İrade serhildanları gerçekleşmelidir' başlıklı, 8'inci sayfasındaki 'Kürdistan'ın savaş bilançosu sarsıyor', 'Şirnex'ten Adana'ya gerilla eylemleri' başlıklı yazı, 9'uncu sayfada 'Şirnex, direndi, daha da direniyor' aynı sayfada, 'Tank darbelendi, devlet geri çekildi' başlıklı yazılar yayınlandı. Bu yazıları hatırlamıyorum. Bu yazıların basın ve düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığı kanaatindeyim. Suçlamaları kabul etmem. Suçsuzum. Ben gazeteden çıkacak yazı ve haberleri görmüştüm. Ancak gazetenin baskısını görmeden gazeteden ayrılmıştım." dedi. 

Gazeteci Nadire Mater ise ifadesinde şunları belirtti: “Ben IPS İletişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanıyım, aynı zamanda bianet.org isimli haber sitesinde danışman olarak çalışıyorum. Özgür Gündem isimli günlük yayın yapan gazetenin 3 Haziran 2016 tarihli nüshasında nöbetçi yayın yönetmenliğini bir gün olarak yaptım. Gazetecilerle ilgili olarak dayanışma amaçlı olarak Özgür Gündem isimli gazeteye gittim. Halkın haber alma hakkı ve gazetecilerin haber yapma özgürlüğüne inandığım için bu kampanyaya katıldım. Suçsuzum, suçlamaları kabul etmiyorum.”

Gazeteci Tuğrul Eryılmaz ise, “Halkın haber alma ve gazetecilerin haber yapma hakkı olduğunu savunuyorum, yayınlanan haberlerin basın ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu kanaatindeyim.” diye konuştu. Gazeteciler, ifade verdikten sonra adliye binasından ayrıldı. (DİHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Acil durum alarmı verilen Forum İstanbul'da durum normal

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa