23 Eylül 2016 17:00

Mühendisler: Şoförün de yolcunun da can güvenliği yok!

MMO'dan İbrahim Tataroğlu, metrobüs kazalarının İstanbul için rutin bir hal aldığını belirterek, yetkililerin uyarılarına kulak asmadığını söyledi.

Paylaş

Alicem AYDIN
İstanbul

İstanbul Acıbadem’de sabah saatlerinde metrobüs kazası yaşandı. Metrobüs yolundan çıkarak D-100’e girdi. Çok sayıda aracın metrobüsün altında kaldığı kazada 11 kişi yaralandı. Kazanın bir yolcu ile şoför arasında yaşanan tartışma nedeniyle meydana geldiği belirlendi. Olaya ilişkin gazetemize konuşan TMMOB yetkilileri, metrobüs kazalarının rutin bir hal aldığını belirterek “İnsanlar her gün metrobüslerle balık istifi taşınıyor. Metrobüslerde şu an şoförün de, yolcunun da güvenliği tamamen ortadan kalkmış durumda” dedi.

11 KİŞİ YARALANDI

Saat 08.30 sıralarında Acıbadem’de Kadıköy yönüne ilerleyen Recai Türkoğlu yönetimindeki metrobüs, yoldan çıkıp araçlara çarptı. Metrobüs önce iki araca çarptı, ardından 3 aracı altına alarak, iki katlı bir otobüse çarparak durabildi. Saat 08.30 sıralarında meydana gelen kazada metrobüs şoförüyle birlikte 11 kişi yaralandı.

Kazanın bir yolcu ile şoförün tartışması sırasında meydana geldiği belirlendi. Metrobüste şoför ile bir yolcu önce tartışmaya başladı, ardından yolcunun elindeki şemsiyeyle şoföre vurduğu belirtildi. Bunun üzerine direksiyon hakimiyetini kaybeden şoför D-100 Karayolu’na çıktı. Kazaya neden olduğu belirtilen yolcu gözaltına alınarak Üsküdar Doğancılar Şehit Tuncer Mustafaoğlu polis merkezine getirildi.

Kazanın ardından trafik felç oldu. Kaza sırasında metrobüsün içinde bulunan yolcu Serdar Çengel, “Her gün olan bir şey, şoförle bir tartışma oluyor. Duraktan çıktık 15 saniye sonra oldu. Biz sadece otobüsün şahlandığını gördük” dedi.

‘İNSANLAR BALIK İSTİFİ TAŞINIYOR’

İstanbul’da yaşanan bu olay metrobüs kazalarını yeniden gündeme taşıdı. Konuya ilişkinEvrensel'e konuşan TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri İbrahim Tataroğlu, metrobüs kazalarının İstanbul için rutin bir hal aldığını belirterek meslek odalarının uyarılarına her seferinde yetkililerin kulak tıkadığını hatırlattı.

İstanbul’da ‘trafiği rahatlatmak’ amacıyla yapılan metrobüs hattı fikrinin ilk ortaya atıldığı dönem MMO tarafından bir rapor hazırlandığını belirten Tataroğlu, “Hazırlanan rapora yetkililer kulak tıkadı, fakat bugün metrobüs tümüyle sorunlu bir hal aldı. İnsanlar her gün metrobüslerle balık istifi gibi taşınıyor. Metrobüslerde şu an şoförün de, yolcunun da güvenliği tamamen ortadan kalkmış durumda” diye konuştu.

Kazanın medya tarafından magazinel bir boyuta indirgendiğini de ifade eden Tataroğlu, “Şoför klimayı açmadığı için, kapıyı açmadığı için kavga çıktı ve kaza yaşandı gibi sebepler daha çok magazinsel sebeplerdir. Yetkililer, baştan aşağı sorunlu olan metrobüs sistemi hakkında hesap vermekten kaçınıyorlar” dedi.

METROBÜS SAĞLIKLI ULAŞIM HAKKINI ENGELLİYOR

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik de metrobüslerin, seyahat koşullarının ve sürücülerin çalışma koşullarının kötü olması sebebiyle kazalara davetiye çıkardığını belirtti. Metrobüsün insanların sağlıklı ve güvenli ulaşım hakkını tehlikeye attığını vurguladı. Akçelik, kazaların sebebinin etkin ve akılcı planlanması gereken kent içi kamu ulaşım sistemleri yerine geçici çözümler üreterek, can ve mal güvenliğine önem vermeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve yetkililerinin, ‘metrobüsle ulaşım sorununu çözdük’ diyen İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri olduğunu vurguladı.

Metrobüs hattının İstanbul için yetersiz ve İstanbul genelinde etkin olmayan bir ulaşım sistemi olduğunu söyleyen Akçelik, “İBB ve İETT yetkilileri, her yönüyle planlanmış özel araçlara alternatif ve yenilikçi bir kent içi toplu ulaşım sistemi yerine İstanbul’un çok daha az nüfuslu Avrupa ülkelerinin minyatür ölçekteki kentlerinde kullanılan demode bir sistemi uydurmaya çalışmışlardır. Bu yapılırken de her zaman olduğu gibi insan güvenliği göz ardı edilmiş, yeterli önlemler alınmamıştır” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Zonguldak’ta heyelan: 1 ev yıkıldı, 6 ev boşaltıldı

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa