23 Eylül 2016 04:02

Eğitim Sen: MEB proje okullarda kıyım yapıyor

Eğitim Sen: Milli Eğitim Bakanlığı eliyle 'Proje okulları'nda öğretmen kıyımı yaşanıyor.

Paylaş

Milli eğitimde norm kadro ve ihtiyaç fazlası öğretmenlere yönelik atamaların bu yıl uygulanmasıyla birlikte ”proje okulları”nda görev yapan öğretmenlerden 8 yılını dolduranların başka yerlere atanacağının açıklanmasına Eğitim Sen’den tepki geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen, MEB eliyle “Proje okulları”nda öğretmen kıyımı yaşandığını ifade etti. 
Başarı puanları yüksek olan, öğretmen ve yönetim kadrosu sınavla atanan bu okulların “proje okul”lara dönüştürülmesinin ardından atama sistemi ve eğitim yöneticisi belirleme yetkisi “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” kapsamında Milli Eğitim Bakanına verilmiş, 2015-2016 eğitim yılı kapanırken, liseliler birbiri ardına bildiri yayınlayarak “proje okul” uygulamasını protesto etmişti. 

BAKANLIK YARGI KARARLARINA ALDIRMIYOR

Bu yönetmelik sonrası bu okullara sınavla atanmış öğretmenlerin kadro fazlası gösterilerek kendi istekleri dışında başka okullara gönderilmeye başladığını belirten Eğitim Sen, sendika olarak açtıkları davalar sonucu öğretmenlerin görev yerlerinin  değiştirilmesine mahkemeden yürütmeyi durdurma kararları çıktığını hatırlattı. Ancak bakanlığın yargı kararlarını uygulamak yerine yeni bir yönetmelik yayımlayarak proje okullarında görev yapan öğretmenleri öğrencilerinden ve okullarından koparttığını vurgulayan Eğitim Sen, “MEB’in dayatması sonucunda tercih yapmak zorunda kalan tüm öğretmenler atama belgelerini imzalarken ‘Yasal haklarım saklı kaymak kaydıyla’ şerhi düşebilir. Kendi iradeleri dışında resen atamaları yapılacak olan öğretmenlerin hakları için sendikamız her türlü hukuki desteği verecektir” dedi. MEB’in proje okullarında görev yapan öğretmenleri başka okullara gitmeye zorlamasının sadece öğretmenlerin değil, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin de tepkisini çektiğini belirten Eğitim Sen, “Pek çok okulda öğrenciler yaptıkları eylemlerle öğretmenlerine sahip çıkmaktadır.Kıdemi, hizmet süresi ve liyakatine bakılmaksızın binlerce yönetici ve öğretmenin proje okulu/kurumuna atanabileceği veya bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görev yerinin değiştirilmesinin sürgün olacağını belirtiyor,
MEB’i hukuk dışı uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi. Eğitim Sen, proje okullarında atama sistemine başvurulmasının siyasal kadrolaşma yaratma amacı taşıdığına da dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

TAYİN DAYATMASI KABUL EDİLEMEZ

Ankara Atatürk Lisesi öğretmenleri, okullarının açıldığı gün yayınlanan genelge ile proje okullarında 8 yılını doldurmuş öğretmenlere yapılan tayin baskısına tepki gösterdi. Eğitim Sen Ankara Şubeler Platformu’nun MEB önünde yaptığı eylemde, “Öğretmenlerin adeta kapı önüne konar gibi bu okullardan ayrılmaya zorlanması kabul edilemez” denildi. 
Eylemde konuşan Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, “Okulların açılması ile beraber ilk hafta öğretmenleriyle henüz tanışmış, derslerine başlamış öğrencilerin yaşadıkları tedirginlikleri bir yana bıraksak da yeni gelecek öğretmenlerle yaşayacakları uyum sorununu anlamak için pedagog olmaya gerek yoktur” dedi. Öğretmenleri kendi istekleri dışında çalışma ortamlarından koparmanın olumsuz sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Bozdoğan, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin üniversite sınavına hazırlandıkları bir dönemde yaşadıkları bu olumsuzluğun geleceklerini de etkileyeceğini dile getirdi. 
Proje okulu olarak belirlenen okulların yetiştirdiği öğrenciler ve verdiği eğitimle Türkiye’nin önde gelen okulları olduğunu kaydeden Bozdoğan, bunda bir nebze de olsa katkısı olan öğretmenlerin maruz kaldıkları bu uygulamanın vicdanları sızlattığını söyledi. Öğretmenlerin bu şekilde adeta kapının önüne konar gibi bu okullardan ayrılmaya zorlanmasının kabul edilemeyeceğini belirten Bozdoğan, “Proje okulu ile amaçlananın ne olduğu hususu da belirsizdir. Halen bu okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerle projeler uygulanamaz mı veya proje okullarına atanacak öğretmenlerde hangi nitelikler aranmaktadır? Proje okulu olmadan çok yoğun faaliyetler yürüten bu okullar, söz konusu yönetmelikle hareket edemez hale gelmektedir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Kadıköy Anadolu Lisesinde öğretmenler için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa