07 Eylül 2016 15:01

Uluslararası PEN: Evrensel muhabirlerini bırakın

Uluslararası PEN, PEN İngiltere gözaltındaki Mersin Muhabirlerimiz Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat için açıklama yaptı

Uluslararası PEN: Evrensel muhabirlerini bırakın

Paylaş

PEN’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “PEN, bağımsız medya kuruluşu Evrensel’in Muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın devam eden gözaltı durumları nedeniyle endişelenmektedir. PEN’in edindiği bilgilere göre Gazeteciler Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat Türkiye’nin güney kenti Mersin’de hâlâ gözaltında tutuluyorlar. Uğur ve Polat 23 Ağustos 2016’da bir eylemi izlerken alındılar ve iki haftadan fazla bir süredir de gözaltındalar. Bu iki gazetecinin beş günden uzun süre yasal temsilcileriyle görüşmelerinin engellendiği ve ancak 28 Ağustos’ta görüşebildikleri belirtiliyor. Avukatlarından biri olan Ali Bozan, görüşmenin ardından gözaltında kötü muameleye maruz kaldıkları açıklaması yaptı. Bozan, hem Uğur’un hem de Polat’ın hakarete uğradıklarını ve tehdit edildiklerini belirtti. Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, kendilerine sonlarının 1996 yılında polis gözetiminde öldürülen Muhabir Metin Göktepe gibi olacağının söylendiğini aktardı.  

Fatih Polat, Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın hangi gerekçeyle gözaltına tutulduklarına dair bilgilendirilmediklerini belirterek şöyle devam etti: “Ana muhalefet partisi CHP temsilcileri Mersin’deki polis yetkilileriyle temas kurdular fakat bilgi alamadılar ve kendilerine ‘Hukuki süreç işletiliyor’ yanıtı verildi. Muhabirlerimiz olağanüstü hal kuralları uygulanarak ve yetkililer tarafından sağlanan sahte delillerle gözaltına tutuluyorlar.” 

PEN, Türk yetkililere Uğur ve Polat’ın gözaltında kötü muameleye maruz bırakılmaması ve görevlerini yerine getirirken ya da barışçıl yollardan ifade özgürlüklerini kullanırken gözaltına alınan ve hâlâ tutulan herkesin derhal serbest bırakılması çağrısı yapıyor.” (MEDYA SERVİSİ)

 

ÖNCEKİ HABER

İHD: Muhalif öğrencilere ırkçı saldırlar olabilir

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa