Bir annenin feryadı

Bir annenin feryadı

İzmir’de ailece gittikleri bir konserden döndükten 6 gün sonra gizli tanık ifadesi ile gözaltına alınıp tutuklanan Şiyar Alkan’ın annesi, oğlunun suçsuz yere 14 aydır tutuklu olduğunu belirtti. Anne Ayten Alkan, oğlunun işlediği iddia edilen eylem sırasında yanlarında olduğunu bunun mobese kameralarından da görülebileceğini bel

10 Nisan 2011 tarihinde İzmir Kadifekale Agora’da verilen bir konsere giden Alkan ailesi ferdi Şiyar Alkan (19) konser sonunda çıkan olaylarda yer aldığı gerekçesiyle 16 Nisan’da gözaltına alınıp 18 Nisan’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 14 aydan bu yana Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan oğlunun olay esnasında yanlarında olduğunu söyleyen anne Ayten Alkan, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın açıklaması düzenleyerek kamuoyundan ve yetkililerden yardım istedi.

TEK DELİL GİZLİ TANIK

Basın açıklamasında konuşan Ayten Alkan İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan oğlunun sadece bir gizli tanığın verdiği ifadeden dolayı tutuklandığını söyledi. Gizli tanığın “Olayın içinde Şiyar da vardı” şeklindeki beyanlarının iddianameye girdiğini söyleyen Alkan, iddianamede oğlunun soy isminin dahi bulunmadığını belirtti. O akşam saat 20.00 civarında eve döndüklerini anlatan Alkan, “Biz konserden sonra çocuklarım ve gelinimle birlikte eve gitmek için yola çıktık. Bizden sonra olay çıkmış orada. Geçtiğimiz yollarda mobeseler, bankaların, karakolların, metronun güvenlik kameraları vardı. Kaç kez mahkemeye bu görüntüleri incelemesini söyledik. Ama bizi dikkate almıyorlar. Oğlumun metroda kullandığı kentkartı bile bizi doğruluyor ama buna rağmen çocuğum bırakılmıyor” dedi.

Çocuğunun lise öğrencisi olduğunu, içeride olmasa bu yıl sınava gireceğini dile getiren Alkan, “Oğlumun derhal serbest bırakılmasını istiyorum. Canları isteyince tüm kameraları inceliyorlar ama bizim için bir şey yapmıyorlar. Ben bunları hak etmiyorum. Neden çocuğum çıkmıyor” dedi, Alkan, 25 Mayısta hakim karşısına çıkacak olan oğlunun serbest bırakılmasını istedi.

Basın açıklamasına katılan İHD yönetici Ahmet Alagöz de, mahkemeden hiçbir yanıt alamayan ailenin mağduriyetinin bir an önce giderilmesini talep etti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net