02 Ağustos 2016 14:44
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ağustos 2016 18:40

Şehir Tiyatroları’nda 6 sanatçı açığa alındı

Darbe soruşturması İstanbul Şehir Tiyatroları’na sıçradı, 6 oyuncu ve yönetmen açığa alındı

Şehir Tiyatroları’nda 6 sanatçı açığa alındı

Paylaş

Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çok sayıda oyuncu ve yönetmen açığa alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hükümetin olağanüstü hal (OHAL) ilanının ardından yayınladığı 667 No'lu Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) dayanarak İBB Şehir Tiyatroları'nda görevli 6 tiyatrocuyu açığa aldı. Oyuncu Mahberi Mertoğlu, İrem Arslan, Arda Aydın, Yönetmen Ragıp Yavuz, Sevinç Erbulak ve Kemal Kocatürk'ü görevden uzaklaştırdı. KHK’ye dayanılarak yapılan bu sorışturmanın Şehir tiyatrolarında emek ve demokrasiden yana kimlikleriyle tanınan isimlerle başlaması ise dikkat çekti. 

Görevden uzaklaştırılan Kemal Kocatürk, “Biz tiyatrocular pek çok kesim gibi demokrasiden yanayız, tiyatro her zaman demokrasiden yana olmuştur. Bu kararı şimdilik bir hata olarak görüyorum ve yakında düzeltileceğini düşünüyorum. Umarım bu hata kısa zamanda düzeltilir.” dedi.

Şehir Tiyatroları oyuncusu Mahperi Mertoğlu, açığa alınmaları hakkında kendilerine yazılı bir tebligat geldiğini belirterek “kurum içindeki ve hayattaki Atatürkçü, demokratik, laik, darbe karşıtı duruşumuz bellidir. Biz de bu sürecin takipçisiyiz.”  şeklinde konuştu. 

Konuyla ilgili aradığımız Şehir Tiyatroları, açığa almaları inkar etmedi. ŞT, konuyla ilgili bilgi veremeyeceklerini belirtti.

İstanbul Şehir Tiyatrocuları Derneği Başkanı oyuncu Levent Üzümcü, konuyla ilgili olarak değerlendirmelerini gazetemize aktardı. “Bu arkadaşlarımızı darbeye yeterince karşı çıkmamakla suçluyorlar. Bu insanlardan biri Ragıp Yavuz, 1402’likti. Kemal Kocatürk, 1980 döneminde hapse girdi” sözleriyle tepki gösteren Üzümcü, tiyatroyu öldürmek istediklerini vurgulayarak, “Tiyatroda iler tutar bir yanı olmayan bir soykırıma girişildiğini belirtti. Performans düşüklüğünü sebep olarak gösterildiğini ifade eden Üzümcü, “Tiyatroda yevmiyeli arkadaşlarımız var, son derece yetenekli bir jenerasyonu yok ediyorlar, yok ederken de gerekçe olarak performans düşüklüğünü gösteriyorlar” dedi.

Oyuncu Levent Üzümcü sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Kul hakkı daha nasıl yeniyor? Bu insanlar saksıda yetişmiyor, bu kadar konservatuvar bitiriyorlar, bir yetenek, bir birikim yetişiyor. Bu insanların ne ilgisi var, darbeyle, cemaatle? Bugün ortalığı bulandırmak kimin işine gelir, bir düşünmek lazım. Belli ki ortalığı bulandırmaya çalışıyorlar, bu oluşturulan barış, kardeşlik ve birlik havasını bozmaya çalışan manevralar. Asıl suçlu bunları yapanlar”

Üzümcü hukuki olarak bireysel başvuru yapılacağını da ifade etti. 


 

ÖNCEKİ HABER

Kütahya’da gazetelerin kapatılmasına tepki

SONRAKİ HABER

SDG: Uluslararası güvence verilirse 'güvenli bölgeyi' destekleriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa