12 Temmuz 2016 12:04

Diyarbakır valisi, ‘Şal û Şepik’i yasakladı!

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Kürtlerin yöresel kıyafeti olan ‘şal û şepik’ ve ‘kiras û fîstan’ın satışını yasakladı.

Paylaş

Lezgin AKDENİZ

Sur’u gezen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un mağazalarda gördüğü Kürtlerin yöresel kıyafetlerinden rahatsız olması üzerine, tarihi Çarşiya Şewîti’ye giren özel harekat polislerinin, esnafı tek tek gezerek kıyafetlerin kaldırılmasını istediği öğrenildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde özel harekat polisleri tarihi Çarşiya Şewitî’de bulunan dükkanları gezerek Kürtlerin yüzyıllardan beri giydiği yöresel kıyafetler ‘şal û şepik’ ve ‘kiras û fîstan’ların yasak olduğunu belirterek tezgahlardan kaldırılması yönünde uyarı yaptı. Polisin, dükkanların fotoğrafını çekerek esnaflara, “Sizi bir kere uyarıyoruz ikinci defa geldiğimizde bu kıyafetleri burada görürsek 8 bin TL para cezası keseriz ve kıyafetleri toplarız” dediği öğrenildi.

‘VALİ BEY RAHATSIZ OLMUŞ’

Düğün, nişan gibi özel günlerde özellikle gençlerin sık sık giydiği ‘şal û şepik’ satan Ahmet Aslan, polislerin dükkana gelerek reyonda bulunan kıyafetlerin fotoğrafını çektiğini söyleyerek, elbiselerin yasak olduğunu ve bir daha satmamaları uyarısında bulunduklarını aktardı. Aslan, polislerin; kıyafetlerin geçen hafta ilçeyi gezen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un ‘gözüne çarptığı’ ve bütün kıyafetlerin toplatılması talimatı verdiğini söylediğini aktardı.
Yine Çarşiya Şewitî’de dükkanı bulunan kına ve düğün malzemeleri satan Şaban Taş adlı esnaf da, dükkanına gelen polislerin sarı, kırmızı, yeşil fularları alarak, “Bu paçavraları satmanızı kim söylüyor. Satmaya devam ederseniz 8 bin TL para cezası keseceğiz” dediğini aktardı. Polislerin Amed Spor’un taraftar flamasını bile sorun yaptığını söyleyen Taş, “Buradaki durum öyle bir hal aldı ki kültürel renklere bile tahammül kalmadı” diye belirtti.
Yıllardan beri Çarşıya Şewitî’de yöresel kıyafetler satan Hüseyin Demirci ise  dükkanında yaklaşık 50 bin TL değerinde yöresel kıyafet olduğunu ve kendisine bir anlamda “Dükkanını kapat” mesajı verildiğini dile getirdi. Demirci, “Bugün kıyafetleri yasaklayan yarın Kürtçe şarkı dinlemeyi, hatta Kürtçe konuşmayı bile yasaklar” dedi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamyon kasasında son bulan hayatlar

SONRAKİ HABER

Yoksulluk ülkesi Zimbabwe'de yoksulluğa isyan büyüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...