05 Temmuz 2016 21:01

ÖGC: Şerife Oruç gazetecidir

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), DİHA Muhabiri Şerife Oruç'un tutuklanmasını kınadı. ÖGC, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Paylaş

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Batman’da 3 Temmuz günü haber takibine gittiği sırada içinde bulunduğu aracı durduran polisler tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece aynı araçta bulunduğu 2 kişiyle birlikte tutuklanan muhabirimiz Şerife Oruç için "Şerife Oruç gazetecidir" başlıklı açıklama yaptı. Tutuklu gazeteci sayısıyla dünyada başı çeken Türkiye'de bir gazetecinin daha tutuklandığına dikkat çekilen açıklamada, Oruç ile birlikte tutuklu DİHA muhabiri sayısının 11'e yükseldiği belirtildi. 

'KORKANLAR KURTULUŞU ORUÇ'U TUTUKLAMADA BULUNDU'

Oruç'un da tıpkı diğer tutuklu gazeteciler gibi korkusuzca gerçeklerin üzerine yürüdüğü için hedef seçildiğine vurgu yapılan açıklamada, "Silvan, Bismil, Nusaybin, Sur ve en son Lice'de sokağa çıkma yasaklarıyla saklanan gerçekleri ortaya çıkarmak için çabalayan Oruç, buralarda birçok habere imza atarak, saldırıların altında bulunan yurttaşların sesi oldu. Gerçeklerden korkanlar, kurtuluşu, Oruç'u tutuklamada buldu. 'Gerçeklerden asla taviz verilmez' desturuyla yola çıkan gazeteciler var oldukça, gerçekler asla gizlenemez" denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Gazeteciliğin suç sayıldığı Türkiye'de en büyük ayıp ise basın organlarının meslektaşlarıyla ilgili yaptıkları aslı astarı olmayan yalan haberlerdir. Gazeteci arkadaşımız gözaltına alınırken, Doğan Haber Ajansı'nın 'PKK'lı yakalandı' diye haber yapması kabul edilir bir habercilik değildir. Rotasını iktidara kıran yayın kuruluşlarına, gazetecilerin verdiği 'Şerife Oruç gazetecidir. Gazetecilik suç değildir' yanıtı anlamlıdır ve destekliyoruz. Basın ilkelerine ve etiğine uymayan böylesi haberciliği de kınıyoruz. Evet, gazetecilik suç değildir, olmamalı. Tutuklu tüm gazeteciler de gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklanmıştır. Bu tablo, basın ve ifade özgürlüğüne darbedir. En son tutuklanan meslektaşımız Oruç ve tüm tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmalıdır. Gazetecilere özgürlük, habere özgürlük..." (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

‘özgür basın için adalet, Suruç için adelet’

SONRAKİ HABER

Flamingoların yaşam alanı daralıyor: Düden Gölü'nde kuraklık yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa