Söz sırası savunmada: ÖYM

Söz sırası savunmada: ÖYM'ler kapatılsın

Türkiye Barolar Birliği, Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması talebiyle İzmir’de miting düzenledi. Türkiye’nin her ilinden gelen avukatlar, adil yargılama, savunma hakkı ve bağımsız yargı taleplerini dile getirdi. Cübbeleriyle yürüyen avukatlar mesleklerine sahip çıktı.Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak, Gündoğd

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak, Gündoğdu Meydanı’na yürüyen ve burada miting gerçekleştiren Türkiye Barolar Birliği, en önde “Dün DGM, bugün ÖGM, olağanüstü yargılama usullerine hayır! Özel görevli mahkemeler kaldırılsın” pankartını taşıdı.

Yürüyüşte, İzmir Barolar Birliğinin yanı sıra Ankara, İstanbul, Uşak, Adana, Aydın, Manisa gibi pek çok ilden katılan baro da yerini aldı. Avukatlar, ellerinde “Öç değil adalet”, “Süper savcı değil adil yargı” dövizlerini taşırken sık sık “Eşitlik Özgürlük Adalet” ve “Savunmaya uzanan eller kırılır” sloganlarını attı.

Mitinge, çok sayıda baro başkanı ve avukat katılırken, HDK İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, CHP İzmir milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve DİSK Ege Bölge temsilcisi Ali Çeltek de katıldı.

‘SAVUNMA YOKSA HUKUK DEVLETİ YOKTUR’

Mitingde konuşan İzmir Baro Başkanı Sema Pekdaş, gazetecilerin yazarların ve insan hakları savunucularının hakkında davalar açılarak cezaevlerine konulduğunu ifade ederek avukatların da savunma görevlerini yerine getirdikleri için tutuklandığını söyledi. Pekdaş, Özel Görevli Mahkemelerin, devletin ideolojik bir aygıtı gibi işlediğini dile getirerek, “Savunma sindirilmeye çalışılmaktadır. Avukatın savunmasını yapamaması demek, adil yargılamanın olmaması demektir. Yani hukuk devleti yok demektir” dedi.  Karanlığa karşı çıkarak adalet ve özgürlük mücadelelerinden geri adım atmayacaklarına vurgu yapan Pekdaş, savunmadan kaynaklı demokratik güçlerini kullanmakta kararlı olduklarının da altını çizdi.

Burada konuşma yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ise, Özel Görevli Mahkemelerin siyasi iktidarların güç ve etki alanlarına dönüştüğünü söyleyerek, “Bu mahkemeler varken hiç kimse güvende olamaz. Biz savunma hakkını savunuyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net