02 Temmuz 2016 12:00

Bu dünyayı kirli olan her şeyden arındıracağız 

Metropollerde, şehirlerde patlayan onca bomba da cabası. Bu ülke nereye gidiyor diye sorasım geliyor. 

Bu dünyayı kirli olan her şeyden arındıracağız 

Paylaş

Merhabalar çok yoğun ve çetin bir kış geçirdik. Uzun ve çetinliğinin yanı sıra kanlı ve kirli bir kıştı. 7 Haziran seçilerinden bu yana sivil toplumun ve bölge halkının başına gelmeyen kalmadı. İnsanlar evinden yurdundan oldu. Metropollerde, şehirlerde patlayan onca bomba da cabası. Bu ülke nereye gidiyor diye sorasım geliyor. 
Biz kadınlar olarak kıştan çıkınca bahar temizliği yapıyoruz, evlerimizi kirden tozdan arındırırız. Peki, bu ülkeyi, bu memleketi, yaşanan onca olaydan ve haksızlıktan nasıl temizleyip arındıracağız? 
Bu düşüncelerle Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak yaza merhaba demek için bir piknik düzenlemeye karar verdik. Bizlere yeni kan lazım, toparlanmamız güçlü olmamız gerek, taze nefeslere ihtiyacımız var dedik ve çalışmalarımıza başladık. Önce gidip piknik alanını belirledik. Ağaçlarla dolu muazzam bir yer, hükümet burayı fark etmemiş anlaşılan diye düşünmekten kendimizi alamadık. 
Davetiyelerimizi hazırlayıp bütün kadın arkadaşlara ulaştırmak için kapı kapı dolaştık. Kendi imkânlarımızla piknik alanına gittik. Evden getirdiklerimizi ortak bir şekilde masalara koyup kahvaltımızı yaptık, sonrasında bir dizi etkinlik oldu. Çuval yarışması çok eğlenceliydi, anne-çocuk türkü yarışması çok çekişmeli geçti. İp atlamaca, yakar top ve voleybol gibi oyunların yanı sıra o gün aklımıza oyuna dair ne geldiyse oynadık. Arkadaşlardan ata binen de oldu ve o güne özel bir sürü güzel anımız birikti. 
Müzik eşliğinde halaylar çektik, etraftan bize katılan birçok kadın oldu. Kimse kimseyi yadırgamadı, dışlamadı ve ötekileştirmedi. Sen Kürtsün, sen Alevisin, Ermenisin, Türksün denmedi. Ülkede yaşanan onca acı ve haksızlıkların bir gün için geçici de olsa unuttuk. 
Biz dernek olarak ara vermeden mücadelemize devam ediyoruz. Önümüzde, her yıl geleneksel olarak yaptığımız halk festivalimiz var. Onun çalışmalarına başlayacağız. Bıkmadan, usanmadan mücadeleye devam ediyoruz. Biz kadınlar bırakın sadece ev bahar temizliğini, bu dünyayı kirli olan her şeyden arındıracağız. Bu dönem kadınlar üzerinde yoğun bir baskı var. Her alanda bizlere yönelik saldırı ve şiddet ortamını neredeyse kendi elleriyle hazırlıyorlar. Tabi bizim elimiz de armut toplamıyor. Haydi, kadınlar biz de her alanda baskı ve şiddete karşı mücadeleyi büyütmeye devam edelim.
Hüsniye GÜRBÜZ 
Esenyalı / İSTANBUL

ÖNCEKİ HABER

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa