Diyarbakır'da madde bağımlılığına karşı 'Ayık Ol' kampanyası

Diyarbakır'da madde bağımlılığına karşı 'Ayık Ol' kampanyası

Hevra Danışmanlık Merkezi, uyuşturucu kullanımının yaygınlaştığı Diyarbakır'da 'Ayık Ol' kampanyası başlattı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Daire Başkanlığı Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi madde bağımlılığıyla mücadele için "Ayık Ol" sloganıyla kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında şehrin dört bir yanına stantlar kuruldu, afiş ve bilboardlar asıldı.

Kentte artış gösteren madde bağımlılığına "dur" diyebilmek için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyleyen Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi Koordinatörü ve Diyarbakır Madde Bağımlılığı Platformu Sekreteri Fırat Düzgün, bağımlılığın ilk adımının "Bir kereden bir şey olmaz" şeklindeki tuzakla atıldığının altını çizdi. 

Madde bağımlılığının bir sonuç olduğunu, nedenlerini ortaya çıkarıp görünür kılmak için alan çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Düzgün, Diyarbakır'ın'in birçok yerinde başlattıkları "Ayık Ol" kampanyasıyla madde bağımlılığına karşı farkındalık yaratmayı amaçladıkları bilgisi verdi.

Diyarbakır'ın birçok noktasında açtıkları stantlarla toplumu ve aileleri bilgilendirerek, bağımlılığa erken müdahale edebilme imkanı sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Düzgün, böylelikle arzu edilmeyen noktaya varmadan maddenin etkilerini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını dile getirdi. 

'CEZALANDIRMA ÇÖZÜM DEĞİL'

Ailelerin çocuklarının madde kullandığından şüphelendikleri zaman paniğe kapılmamalarını vurgulayan Düzgün, kızmanın ve şiddet uygulamanın çözüm olmayacağını, suçlayıcı yaklaşımlardan kaçınıp ilgili kurum ve uzmanlardan yardım almaları gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da yaptıkları risk alan araştırmalarında 188 bağımlıyla görüşme yaptıklarını ve bunların 97'sini tedavi merkezlerine yönlendirdiklerini kaydeden Düzgün, deneme sıklığı açısından Diyarbakır'da her 100 kişiden 5'inin esrar kullandığını tespit ettiklerini, bu oranın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurguladı.

Bağımlıların madde almadıkları dönemlerde kendilerini "ayık" olarak tanımladıklarını söyleyen Düzgün, bundan dolayı "Ayık Ol" sloganını kullandıklarını belirtti.

Düzgün, madde kullanan, zararlarının farkında olan ve kurtulmak isteyen gençler ve çocukların mutlaka yardım istemeleri gerektiğini söyleyerek ailelerin de bu konuda Hevra Dayanışma ve Destek Merkezi'ne başvurmaları çağrısı yaptı. (DİHA)

www.evrensel.net