İmamlar, cemaat ve vakıflardan baskı görüyor

İmamlar, cemaat ve vakıflardan baskı görüyor

Diyanet çalışanları arasında yapılan ankete göre imamlar vakıf ve cemaatlerin yoğun baskısı altında olduğu Müftülerin de sahip çıkmadığı ortaya çıktı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen’in 11 bin 720 diyanet çalışanı arasında yaptığı ankete göre imamlar vakıf, dernek ve cemaatler tarafından yoğun baskı altında. Müftülerin de kendilerine sahip çıkmadığını söyleyen imamlar arasında görevli olarak hacca gitmediğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen, 7 bölgede yaptığı anketle diyanet çalışanlarına yaşam ve çalışma şartlarını sordu. Birebir görüşerek yapılan anketin sonuçları, muhafazakarlaşma politikalarının din görevlilerini dahi rahatsız ettiğine işaret ediyor. Araştırmaya göre; Diyanet çalışanlarının yüzde 64.7’si kendilerinin dernek, muhtar, vakıf ve cemaatlerin müdahalesine maruz kaldığını söylüyor. Herhangi bir müdahale olmadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 30.8. Dernek, vakıf ve cemaatlerin müdahalelerine maruz kalan personele müftülüğün sahip çıkmadığını belirtenlerin sayısı da az değil. Ankete katılan Diyanet çalışanlarının yüzde 22.1’i Müftülüğün bu baskılar karşısında sessiz kaldığını söylerken bu soruya yanıtsız bırakanların oranı ise 69.2. Müftülüğün bu durumlarda duyarsız kalmadığını söyleyen oranı da araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 8.7’si. Ayrıca ankete katılanların yüzde 64.2’si Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerine başka kurumların müdahale ettiğini söylüyor.

YANDAŞA HAC TORPİLİ!

Araştırma başka bir dikkat çekici nokta da diyanet çalışanlarının görevli olarak hacca gitmesi. Bu soruya katılımcıların yüzde 73,3’ü “Hiç gitmedim” cevabı verirken, yüzde 16,4’ü “Bir defa gittim” diyor. Birden fazla hac görevine giden diyanet çalışanlarını oranı ise yüzde 7.1. Araştırmada sürekli aynı kişilerin Hac görevine gönderildiği ifade ediliyor.

CAMİDE SIK SIK PARA TOPLANMASIN

Yalnızca Ramazan aylarında değil, cami ve ibadethanelerde çeşitli dernekler ve vakıflar tarafından yaygın olarak yardımlar toplanıyor. Ankete katılan Diyanet çalışanlarının yüzde 45.1’i camilerde para toplanmasını onaylamadıklarını söylüyor. Yüzde 40.4’lük bir kesim “Ayda bir toplanmalı” derken, katılımcıların yüzde 10.5’i “Para toplanmalı” yanıtını veriyor. Birçok soruya verilen yanıtlarda memnuniyetsizliklerini belirten Diyanet çalışanları Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da başarısız buluyor. Kurumun yönetim anlayışının sorulduğu soruya katılımcıların yüzde 43’ü “Kısmen başarısız”, yüzde 13.4’ü “Başarısız”, yüzde 3.9’u da “Çok başarısız” buluyor. 

Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Hasım Zeki Sergi, anket sonuçlarını Diyanet çalışanlarının sessiz çığlığı olarak değerlendirdi. Sergi, “Adaletsiz atama ve görevlendirmeler, objektiflikten uzak sınav sistemi, çalışanların ruhsal dünyalarını tahrip eden rotasyon uygulaması, dışarıdan her türlü baskıya ve müdahaleye açık bir yapıdan muzdarip on binlerce çalışanımız bulunmaktadır. Anket sonuçlarının ilgililerce iyi okunarak değerlendirilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışma hayatına barış ve huzur getirecek sonuçlar doğuracaktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net