21 Mayıs 2016 20:06

Mustafa Ekmekçi anıldı

Gazeteci Mustafa Ekmekçi, hayatını kaybedeli 19 yıl oldu. Ekmekçi mezarı başında anıldı ve unutulmadı.

Mustafa Ekmekçi anıldı

Paylaş

Yazıları hep halktan, ezilenlerden yana olan, gazetecilik mesleğinin unutulmaz ismi Mustafa Ekmekçi, hayatını kaybedeli 19 yıl oldu. Ekmekçi mezarı başında anıldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) eski Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Ekmekçi, ölümünün  19. yılında, Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya Ekmekçi'nin çalışma arkadaşları, sevenleri ve ailesi katıldı.

Ekmekçi'nin mezarına çiçekler bırakıldı. Burada konuşma yapan Mustafa Ekmekçi'nin eşi Aldoğan Ekmekçi, “Mustafa özgür, kalemi satılmayan gazetecilerden biriydi. Bugün adım adım biten bir basınla karşı karşıyayız. Ama yinede içlerinde dürüst kalemler halen var. Bu kadar yalan ve dolanın olduğu bir dünyada herkesin bunu normal karşılamasına şaşırıyorum. Her şeye rağmen halkın bir gün buna dur diyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

ÇGD Başkanı Ahmet Abakay, iktidarın medyanın bütün kalelerini zapt ettiğini söyledi. Abakay, bunun nedeni olarak küçük çıkarlar uğruna iktidara kalemlerini teslim eden gazetecileri gösterdi. Mustafa Ekmekçilerin öneminin böyle dönemlerde daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken Abakay, “Ekmekçi, Mumcu gibi ustalar bugün daha çok aranıyor. Çünkü sayıları azaldı. Baskılara rağmen Ekmekçi gazeteciliğini savunan gazeteciler var ve olacaklardır” dedi.

‘ÖZGÜR BASININ EN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİYDİ’

Ekmekçi'yi yakından tanıma imkanı bulan yazarlar da Ekmekçi hakkında duygu ve düşüncelerini aktardı. Yazar Erdal Atıcı, “Ekmekçi bize birçok değeri tanıttı. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana emek veren eğitimcileri, sağlık ve tıp alanındaki büyükleri tanıttı. Cumhuriyet aydınlanmasını yaratan birçok insanı ondan öğrendik” dedi. Her geçen gün geçmişi daha büyük özlemle andıklarını belirten  Yazar Alper Akçam ise “Ekmekçi özgür basının en önemli temsilcisiydi. Aynı zamanda başımız sıkıştığında ilk koştuğumuz kapıydı. Hümanizması çok güçlü bir insandı. Kim nerede ne zaman isterse ona ulaşırdı” derken, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işık Kansu, “1917 ve 1923 devrimlerini bütünleştiren bir insandı Ekmekçi. Bugün Cumhuriyet devriminin bütün kurumları tehdit altında. Ekmekçi bizim içimizde yaşayarak devrimlerin kazanımlarını savunduğumuz mücadelemize omuz veriyor” diye konuştu.

MUSTAFA EKMEKÇİ KİMDİR?

ÇGD sitesinde Ekmekçi'yi şöyle anlatıyor: “1927′de Hadim’de doğdu. Konya Lisesi’ni bitirdi. Babasının ölümü üzerine İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki öğrenimi yarım bıraktı. Açılan bir memuriyet sınavını kazanarak kısa bir süre memurluk yaptı. Fakat yazar olarak çalışmak istiyordu. Öğüt, Vatan, Ulus, Milliyet, Öncü, Yeni Ortam, Yankı ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Milliyet Gazetesi’nden aldığı tazminat ile “Tüm” dergisini yayınladı. Daha sonra Türk Haberler Ajansı ve Yankı Dergisi’nde iş yaşamına devam etti. 1975 yılında Cumhuriyet Gazetesi’ne girerek yazmaya devam etti. Bu iş ölümüne yani 1997 yılına kadar sürdü. Yazılarını “Gün ola Harman ola” Kılçıklı Balıklar, Domuzuna Yazılar, Tilkiyle Kuyruğu, Çarıklılar, Eylül Yazıları, Öksüz Yamalığı isimli kitaplarda topladı. Ekmekçi, Türk Dil Kurumu 1964 ve 1974 yılları Gazetecilik Ödüllerini aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği başkanlığı da yapan Ekmekçi kalemini daima haktan ve mazlumdan yana kullanmıştı. Emekçi, 21 Mayıs 1997 tarihinde yaşama veda etti.”  (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kürt edebiyatının çileli yazarları okurunu bekliyor

SONRAKİ HABER

Çorlu tren kazası ailelerinin 'Adalet nöbeti' yedinci gününde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa