Dokunulmazlık teklifi 376 oyla kabul edildi

Dokunulmazlık teklifi 376 oyla kabul edildi

Dokunulmazlıkların kaldırılması için TBMM'de yapılan oylama AKP, MHP ve CHP'den gelen 376 oyla Meclisten geçti.

Sultan ÖZER
Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Meclis’e getirilen ve hızlı bir sürecin ardından Meclis Genel Kurulu’nda oylanan dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren Anayasa değişiklik teklifinin birinci maddesi 373, ikinci maddesi ise 374 evetle kabul edildi. Teklifin tümü üzerindeki oylama da 376 oyla kabul edildi. Erdoğan'ın onayının ardından madde yürürlüğe girecek.

Gizli oylama olmasına rağmen özellikle AKP’li vekillerin açık oy kullandığı, kabinlere bile girmeden oyların kullanıldığı Meclis Genel Kurulu’nda bu nedenle sık sık tartışmalar yaşandı.

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında, dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylaması için sabah 10.00’da toplandı. “Anayasada laiklik olmamalı” ifadesi nedeniyle Meclis’i Kahraman’ın yönetemeyeceğine dair CHP tarafından yapılan tartışmaların ardından teklifin görüşülmesine geçildi. CHP, üç grup başkanvekili ve konuşma yapacak vekil dışında görüşmelere katılmadı.

AKP’LİLER ÖNERGE VERDİ GERİ ÇEKTİ

Meclis’te bulunan 667 fezleke üzerinden, 50’si HDP’li milletvekili olmak üzere 138 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren 1. Madde üzerinde 7 önerge verildi. AKP’liler muhalefetin, hatta teklifi destekleyen MHP’nin bile önergelerini kabul etmezken, MHP’liler önergelerine onay vermeyen AKP’lilere, “ikiyüzlü” diye bağırdılar. Muhalefetin önergelerinin önüne geçmek amacıyla AKP tarafından 1. Maddeyle ilgili verilen üç önerge geri çekildi.

Önergeler üzerinde yapılan konuşmaların ardından birinci madde için yapılan oylamada, 531 milletvekili oy kullandı. Madde 373 evet oyu ile referanduma gerek kalmadan kabul edilmiş oldu. Oylamada 138 ret, 8 çekimser, 9 boş, 3 de geçersiz oy çıktı.

EN AZ 17 CHP’Lİ EVET OYU VERDİ

AKP’nin Meclis Başkanı İsmail Kahraman çıktığında 316 milletvekili kalıyor. 40 da MHP vekili var. İki partinin firesiz evet oyu verdiği düşünüldüğünde, 17 CHP’li milletvekilinin birinci maddeye evet oyu verdikleri anlaşılıyor. AKP’den fireler olduğu düşünüldüğünde ise CHP’lilerden “Evet” oyu verenlerin sayısı artıyor.  1. Maddenin ilk tur oylamasında, 531 milletvekili oy kullanmış, 350 evet, 148 hayır oyu çıkmıştı. 27 boş, 5 çekimser, 2 de geçersiz oy kullanımıştı.

GİZLİLİK İHLAL EDİLDİ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken verdikleri 1. tur oylama sırasında da bu oylamada da “gizli oylama”nın kurallarına hiçbir şekilde uyulmadığını, içtüzük ve anayasa ihlali yaşandığını söyledi.  Meclis Başkanı Kahraman’ın bu konuda milletvekillerini uyarmasını isteyen Baluken’e Kahraman’dan yanıt ise 1. Turda Meclis Başkanvekili’nin milletvekillerini uyardığı yönünde oldu. Baluken ise milletvekillerinin özgür irade, hür vicdanları ile oy kullanamadıklarını, itirazlarının buna olduğunu söyledi. Baluken “bu oylama gizli değil, açık oylamadır, Meclis Başkanı gizlilik kuralını ihlal etmiştir” dedi.

AKP’li Hakan Çavuşoğlu itirazların hakkaniyete uygun olmadığını, gizliliğe halel gelmediğini savundu.

HDP’li Celal Doğan da gizliliğin ihlal edilmesini eleştirdiği konuşmasında, açık oy kullanan bir milletvekiline  “Neden açık kullanıyorsun” diye sorduğunda aldığı yanıtın, “oy benim değil mi?” olduğunu söyledi. Doğan, faşist bir general tarafından çıkarılan faşist bir anayasayı tadil için çırpındıklarını da ifade etti.

ÜLKE KARANLIĞA SÜRÜKLENECEK

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de bu teklifin geçmesiyle Türkiye’nin daha da karanlığa sürükleneceğini, bunun kara bir leke olacağını söyledi. Konuşmalarda Deniz Gezmiş örneği verildiğini, daha öncelerde de Adnan Menderes, Merve Kavakçı, DEP’li milletvekilleri örnekleri yaşandığını belirten Demirel, bunları kabul etmediklerini, etmeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanının talimatı ile halkın iradesiyle seçilmiş milletvekillerinin, darbe anlayışı ile Meclis’ten atılmak istendiğini belirten Demirel, bu teklife evet demenin, “kaosa, karanlığa evet, darbe  zihniyetine evet demek” olduğunu dile getirdi. “Bir günde başbakana nasıl el çektirildi ise bir gün gelecek siz de bundan payınızı alacaksınız” diyen Demirel, milletvekillerinin vicdanlarını dinlemek yerine, sarayın talimatlarına boyun eğdiklerini söyledi.

HDP’li Filiz Kerestecioğlu da önerge üzerine yaptığı konuşmada, Bulgaristan örneğini verdi. Bir gezide Başbakan’ın Bulgaristan’daki Türklerin hakları konusundaki sözlerine atıf yapan Kerestecioğlu, Kürtlerin de bu hakları istediklerini söyledi. 40 yıldır sadece terör denilerek sorunun çözülemediğinin görüldüğünü, hiçbir ülkede de çözülmediğini hatırlatan Kerestecioğlu, “Sadece terör diyerek bu ülkede savaşı kimse durduramaz, savaşı durdurmanın yolu müzakeredir” diye konuştu. AKP’lilerin laf atmaları arasında konuşan Kerestecioğlu, bu ülkeye barışı kadınların getireceğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ‘KANDİL NE DEDİ’ DİYE SORDU

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın HDP’lileri “Kandilden izin çıkmadan konuşmuyorsunuz” sözleri üzerine kürsüye çıkan HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Cumhurbaşkanı beni aradı, ‘Kandil’e gitmiştiniz, ne oldu’ dedi. Kalanını mahkemelerde konuşacağım. Kaldırın dokunulmazlığımızı mahkemede konuşacağım” diyerek Kandil’in ne dediğine Cumhurbaşkanı’nın da baktığını ifade etti.

HDP’DEN 6 VEKİL YOKTU

HDP’li Faysal Sarıyıldız ile Tuba Hezer Öztürk yurtdışında oldukları için oylamaya katılmazken, HDP’den, Leyla Zana, Aycan İrmez, Ali Atakan, Nihat Akdoğan Meclis’e gelmeyen vekiller arasında yer aldı.

İKİNCİ MADDE 374 EVETLE GEÇTİ

Dokunulmazlıkların kaldırılması teklifinin ikinci maddesinde AKP'lilere ait önergelerin çekilmesinin ardındanoylamaya geçildi.

526 oy kullanılırken, 374 kabul, 136 ret oyu verildi.

Maddenin tümü üzerinde oylamaya geçildi. Madde, 376 oyla kabul edildi. Referandum sınırını aşması için 367'nin üzerine çıkması gerekiyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından madde yürürlüğe girecek.

 

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2016 15:10
www.evrensel.net
ETİKETLER dokunulmazlıklar