Füsun Demirel’in oyununa Kaymakamlık engeli

Füsun Demirel’in oyununa Kaymakamlık engeli

İskenderun Belediyesi Kültür Merkezinde sahnelenecek olan Füsun Demirel‘in ‘Aşk Dersleri‘ oyunu İskenderun Kaymakamlığınca engellenmek istendi.

Füsun Demirel'in İtalyan yazarlar Dario Fo ve Franca Rame’nin “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunundan uyarladığı “Aşk Dersleri” adlı oyununun İskenderun'da yapılacak gösterimi kaymakamlık tarafından engellenmek istedi.

Kadın Emeği Derneği‘nin çağrıcılığıyla sahnelenecek oyun için, etkinliğin düzenleyicilerine yazı gönderen İskenderun Kaymakamlığı, oyunun sakıncalı içeriğe sahip olduğunu öne sürerek ‘olması muhtemel olayların tespiti amacıyla’ oyun sırasında bir polisin çekim yapacağını ve oyunun bir suretinin bu şekilde kaydedileceğini açıkladı.

Oyunun İstanbul ve Ankara’da defalarca sahnelenmesine rağmen böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını belirten oyuncular ise Kaymakamlık’tan savcılık ve mahkeme kararı talep etti. Savcılık kararı çıkaramayan Kaymakamlık ise bunun üzerine oyuncuları gözaltına almakla tehdit ederek, çekim yapılmasına engel olunmamasını istedi.

#SUSMASESÇIKAR

Füsun Demirel yaşananları twitterda kişisel hesabından “Tiyatro sanatçılarına açık mesaj” diyerek paylaştı; Dün akşam İskenderun emniyetinde gelen polisler tarafından savcılık izni olmaksızın oyunumuz kaydedildi. Kaymakam emri yeterliymiş. Tamamen hukuksuz olarak talep edilen izin vermezsek gözaltı yapacaklarını söyleyen polise izin verdik. Çünkü bizi davet eden kadın emeği kollektifindeki kadın arkadaşlarin ve kendi ekibimin maruz kalacağı durumu göze alamadım. ask derslerine herkesin ihtiyacı var ve kamera kaydını izleyenlere de yararlı olacaktır diye düşündüm!

Sevgili tiyatro festival yöneticileri, jüriler, tiyatro sahipleri, yazarlar, yönetmenler, oyuncular, eleştirmenler suskun mu kalmalıyız?

Füsun Demirel’in bu paylaşımları üzerine tiyatro sanatçıları ve tiyatroseverler sosyal medyada #susmasesçıkar hastagiyle mesajlar paylaştılar.

Füsun Demirel‘in, İtalyan yazarlar Dario Fo ve Franca Rame’nin kaleme aldığı “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunundan uyarladığı “Aşk Dersleri”, cinsel içeriği olduğu gerekçesiyle yandaş medya tarafından hedef gösterilmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Mayıs 2016 12:41
www.evrensel.net