12 Mayıs 2016 14:30

DBP, Kamuran Yüksek'in serbest bırakılmasını istedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ankara İl Örgütü DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

DBP, Kamuran Yüksek'in serbest bırakılmasını istedi

Paylaş

Kızılay Yüksel Caddesi'nde yapılan açıklamada konuşan DBP Ankara İl Eş Başkanı Mesut Özer, “Eş Genel Başkanımız Sayın Kamuran Yüksek, Genel Merkez Diyarbakır Bürosu'ndan çıktığı sırada Ranger tipi araçlarla polisler tarafından makam aracınn önü kesilerek gözaltına alındı. Aynı günün gecesi eş genel başkanımızın çalışma odası ve Diyarbakır'da kaldığı evi hukuksuz bir şekilde basılarak arandı. Özel eşyalarına el konuldu” dedi. Tüm bu gelişmelerin ve yaşanan baskıların Kürt sorununu demokratik yollarla çözmek istemeyen bir anlayışın ürünü olduğunu belirten Özer, bunun Kürtleri siyaset dışına itme amacı taşıdığını ifade etti. Bu saldırıların ilk olmadığını kaydeden Özer, 7 Haziran seçimleri sonrasında birçok parti yönetici ve üyelerinin haksız şekilde gözaltına alındığını ve tutuklandığını söyledi. Özer, “Türkiye'nin demokratikleşmesi, ülkemizde ve bölgemizde barışın egemen olması için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Barışın ve hukukun bu topraklarda egemen olması için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

SİYASET YAPMA HAKKI SADECE CUMHURBAŞKANI'NA AİT DEĞİL

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, 7 Haziran'dan sonra bu coğrafyada yaşanan bütün acılar ve yıkımların planlı, programlı bir şekilde bir rejimin inşasının yapı taşları olduğunu dile getirdi. Kanla gözyaşıyla tek adam rejimin inşa edilmesinin bedelini toplumun ödediğini ifade eden Baydemir, “Bugün DBP Başkanı'nın gözaltına alınması ve muhtemeldir ki tutuklanması işte böylesi bir rejimin inşasının çabasıdır. Eğer birlikte yaşamdan umudumuzu hala vazgeçmemişsek coğrafyamızda yaşanılan bu vahşeti fikrimiz ve tnik kimliğimiz ne olursa olsun dur deme zamanıdır” dedi. 

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan da “DBP Genel Başkanı'nın yaptığı konuşmalar suç sayılıyor, politika yapması suç sayılıyor, kendi halkının özgürlüğü için mücadele etmesi suç sayılıyor ve bu suçu işlediği için gözaltına alınıyor. Bu ülkede siyaset yapma hakkı sadece Cumhurbaşkanı'na ait değil. Biz siyaset yapmaya devam edeceğiz. Kürt halkının eşitlik ve özgürlük talebinin arkasında olmaya devam edeceğiz. DBP Eş Genel Başkanının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Kan dökmek diktatörlerin, zalimlerin işidir

SONRAKİ HABER

Vogue'un editörünün "efendi ve köle" pozu istifa getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa