Diyarbakır Adliyesi çevresinde, 'Kamuran Yüksek yasağı'

Diyarbakır Adliyesi çevresinde, 'Kamuran Yüksek yasağı'

Diyarbakır Adliyesi çevresindeki yol, kaldırım ve alanlarda basın açıklaması, oturma eylemi ve yürüyüşler yasaklandı.

Diyarbakır'da 2 gün önce gözaltına alınan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek için bugün Adliye önünde DBP'lilerin oturma eylemi düzenlenmesi için hazırlık yapılırken Valilik, Diyarbakır Adliyesi çevresindeki yol, kaldırım ve alanlarda basın açıklaması, oturma eylemi ve yürüyüşlerin güvenlik açısından risk oluşturduğunu bildirerek yasaklandığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği, Yenişehir Kaymakamlığı tarafından alınan yasak kararını duyurdu. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

"Adliye binası ve çevresinde (Adliye Binası önü Elazığ Caddesi çift yönlü kaldırımlar dahil), Prof. Selahaddin Yağcıoğlu Caddesi üzerinde bulunan Karakoç Plaza önü ve çevresinde (Park Plaza Otele kadar), Elazığ caddesinde çıkan güzergah dahil yerlerde ve suçluların adliyeye ve sonrasında başka bir yere nakli esnasında güvenlik açısından İlçemiz dahilinde risk oluşturacak noktalarda yapılması planlanan ve muhtemel her türlü basın açıklaması toplantı ve yürüyüşü ile oturma eylemi, stand açma ve çadır kurma gibi her türlü faaliyetin, 12.05.2016 günü saat 8.00’dan itibaren ikinci bir karara kadar yasaklanmasına karar verilmiştir."

DBP'liler, Diyarbakır'da 2 gün önce gözaltına alınan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek için, bugün Adliye önünde Belediye başkanlarının da katılacağı oturma eylemi düzenleneceğini açıklamıştı. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net