‘Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz!’

‘Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz!’

Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yönetimin kız öğrencilere 'Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?' dediği iddia edildi.

İstanbul Kartal’daki İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Ensar Vakfı gibi vakıfların seminerlerine katılmayan öğrencilerin ve ailelerinin ikna odalarına alındığı, açık giyinen kız öğrencilerin okul yönetimi tarafından “Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?” diyerek sözlü tacizde bulunulduğu iddia edildi. 

Kartal’daki İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Değerler eğitimi” adı altında Ensar Vakfı gibi vakıfların seminerlerine katılmayan öğrencilerin ikna odalarına alındığı, okul yönetiminin seminerlere katılmayan öğrencilerin ailelerini tek tek arayarak okula çağırdığı ve aileleri de ikna etmeye çalıştığı, açık giyinen kız öğrencilere okul yönetimi tarafından sözlü tacizde bulunulduğu iddia edildi. 

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) öğrencilere dönük bu baskı ve uygunsuz davranışlara tepki göstererek, okul önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) okul önünde “Çocuğuma dokunma! Umutlarıma, hayallerime, özgürlüğüme, gençliğime, inancıma, kıyafetime, geleceğime, bedenime, laikliğe dokunma!” pankartı açarak eylem yaptı. Eyleme Eğitim Sen üyesi öğretmenler de katıldı. 

İKNA ODALARI!

Burada konuşan velilerden Şirin Akbayır, okulun Ensar, İgetev gibi vakıflarla işbirliği yaparak konferanslar verdiğini ifade ederek, “Bu konferanslara katılmak istemeyen öğrenciler de okul idarecilerinin hatta bazı öğretmenlerin sözlü, fiili dayatmalarına maruz kalmaktadır. İtiraz eden öğrenciler önce idarecilerin odalarında ikna odalarına alınmaktadır” dedi.

‘KIZ ÖĞRENCİLER KAPANMALI’

Okulda kız öğrencilere kılık kıyafet kontrolleri  sırasında idareciler tarafından “Erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?” gibi sözlü tacizde bulunulduğunu iddia eden Akbayır, “Okul idaresi ve bazı öğretmenler tarafından kız çocuklarımıza başlarını ve bedenlerini kapatmaları, namaz kılmaları dayatmaları yapılmaktadır. Din kültürü öğretmenleri Ensar vb.vakıfları savunmakta, kız öğrencilere kendi özel hayatlarından örneklerle öğrencileri rahatsız edecek cinsel konularda konuşmaktadır. Çocuklarımıza inançları konusunda baskı yapılmasını reddediyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net