Kaset tuzağı soruşturmasında Kılıçdaroğlu ifade verecek

Kaset tuzağı soruşturmasında Kılıçdaroğlu ifade verecek

Deniz Baykal’a yönelik kaset tuzağına ilişkin soruşturmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tanık olarak ifadeye çağırıldı.

CHP  Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a yönelik kaset tuzağına ilişkin soruşturmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tanık olarak ifadeye çağırıldı. Kılıçdaroğlu’nun bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Baykal’a ait olduğu iddia edilen gizli kamera görüntülerine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında geçen Nisan ayında savcılık “mağdur-tanık” sıfatıyla Baykal’ın Özel Kalem Müdürü Nesrin Baytok’u ifadeye çağırmıştı. Baytok avukatlarıyla birlikte adliye gelerek, ifade vermişti. Yürütülen soruşturma kapsamında Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrıldığı ifade edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Nisan’da katıldığı bir TV programında “Kaseti izlediğini gördüm. Kendisine o kaseti izletenler Erdoğan’ı kayıt altına alıyor. Kaseti Erdoğan’a gönderenlerin ‘paralel yapı’ olduğuna inanmıyorum. O dönem Başbakandı. Bir Başbakan’a o görüntüleri izlemek yakışır mı? Erdoğan tarafından ‘kaseti bulun’ talimatı MİT’e verilmedi. Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yapılmıştır. Baykal kaseti ile ilgili bir kumpas var ve bu doğru. Sayın Baykal’da kaseti kimin servis ettiğini biliyor. Biri bana bu kaseti izletse derhal onu görevden alırdım” şeklinde açıklama yapmıştı.

Baykal da katıldığı bir başka televziyon programında kaset skandalının çilingir üzerinden giderek aydınlatılmasının mümkün olmadığını belirterek, “Bu işi çözmek istiyorsanız sorarsınız zamanın Başbakanına (Tayyip Erdoğan) ve Kılıçdaroğlu’na” demişti.

Savcılık, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalar nedeniyle tanık olarak ifadesinin alınmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, soruşturmayı sürdüren Anayasal Suçları Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü’yü aradı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’yu tanık olarak ifade vermesi için önümüzdeki hafta uygun bir günde davet etti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net