İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1 Mayıs kutlandı

İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1 Mayıs kutlandı

İstanbul Tıp Fakültesinde 1 Mayıs’ı kutlayan sağlık emekçileri, parasız sağlık, güvenceli ücret, kadro ve güvence talep etti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi’nin çağrısı, SES İstanbul şubelerinin, Taşeron İşçileri Derneği, İstanbul Tabip Odası ve Tıp Öğrencileri Kolu’nun katılımıyla İstanbul Tıp Fakültesinde 1 Mayıs’ı kutlandı. Monoblok önünde açıklama yapan SES İşyeri Temsilcisi Ersoy Adıgüzel, “1 Mayıs’a ülkede patlayan bombalar, savaş, çocuk istismarları, işçi ve emekçilere yönelik saldırılarla giriyoruz” dedi.

Yaşanan tabloda sağlığın ve sağlık emekçilerin halinin de vahim olduğunu ifade eden Adıgüzel, “Halkın sağlığı yerine kâr hedeflenince yeterli tıbbi bakıma ulaşamayan, hastane hastane dolaşan hastalar, artık işine yabancılaşmış sağlık emekçileri ortaya çıkmış oluyor” dedi. Sağlıkta şiddet vakalarının, mobbinglerin, angarya işlerin kâr odaklı hizmetin ürünleri olarak ortaya çıktığını dile getiren Adıgüzel şöyle devam etti: “Düşünsenize, bırakalım nitelikli bir sağlık vermeyi, olağanüstü durumlarda soruna müdahale etmekte gecikerek hastasına ve personeline yemek veremeyen bir hastane yönetimi var burada. Bilimsel olmayan kriterlerle servis açıp kapatan, bilgisayar programlarına kadar müdahale eden iş yükünü arttıran yeni uygulamalarla çalışma isteğimizi ve enerjimizi azaltan bir hastane yönetimi var.” Adıgüzel talepleriyle 1 Mayıs’ta Bakırköy’de olacaklarını duyurdu 

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN

SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol da hastalara ve hasta yakınlarına seslendi: “Siz iyileşmiyorsunuz, sağlık hizmeti alıyormuşsunuz gibi gözüküyorsunuz. Biz de hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Baskı altında çalışıyoruz. 1 Mayıs’ta bu taleplerimizi dile getirmek için alanlarda olacağız.”

Taşeron işçiler adına söz alan Remziye Örs de “Çocuklarımızın geleceği için, emeğimizin karşılığını almak için herkesi 1 Mayıs’a çağırıyorum” diye konuştu.

Tıp Öğrencileri Kolu adına söz alan Mustafa Ersözlü ise “İnsanca ve özgürce bir yaşam için tıp öğrencileri taşeron işçilerin yanında” dedi. İşçi ve emekçilere yönelik saldırıların aynı zamanda tıp öğrencilerine yapıldığını dile getiren Ersözlü, “Biz de ezberci değil bilimsel ve nitelikli eğitim istiyoruz. Bu sene 1 Mayıs’ta tüm kararlılığımızla alanlarda olacağız” diye konuştu. Açıklamaların ardından hastane içinde yürüyüş yapıldı.(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net