Munzur için mahkeme kararı uygulansın

Munzur için mahkeme kararı uygulansın

Dersim’de çevreciler, Malatya İdare Mahkemesi’nin, Munzur Vadisi Milli Parkı hakkındaki karar gereklerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.Malatya İdare Mahkemesi 15 Kasım 2011’de verdiği kararda Munzur

Malatya İdare Mahkemesi 15 Kasım 2011’de verdiği kararda Munzur Vadisi Milli Parkı’nın sahip olduğu kültürel ve doğal değerlerin tespiti için ilgili kuruluşların işbirliğiyle gerekli bir alan araştırması yönünde karar vermişti. Mahkemenin bu kararına karşın şimdiye herhangi bir işlem yapılmamasına tepki göstermek için önceki gün Dersimli Çevreciler basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Barış Yıldırım, kararın kendilerine 2 Ocak’ta tebliğ edildiğini söyledi. Mahkemenin verdiği kararın hayata geçirilmesi gerektiğini İdari Yargı Usul Yasası 28. madde ve Anayasa’nın 138. maddelerinde açık olarak ifade edildiğine dikkat çeken Yıldırım, kararın hâlâ hayata geçirilmediğini belirtti. Yıldırım, “Daha geçen hafta yaptığı bir açıklamada doğal SİT alanlarının önemine vurgu yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Munzur Vadisi Milli Parkı’na ilişkin kararı tekrar hatırlatıyoruz” dedi.

Munzur Vadisi’nin endemik ve biyolojik çeşitlilik yapısına dikkat çeken Yıldırım,bunların korunması için Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin, çevre yasasının, milli parklar yasasının gereği olduğunu belirtti. Yıldırım, mahkeme kararının bir örneğini Çevre ve Şehircilik İl Müdürüne vereceklerini belirterek, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. (DersimEVRENSEL)

www.evrensel.net