Christian Zübert: Ekonomik facialar hayatları aynılaştırıyor

Christian Zübert: Ekonomik facialar hayatları aynılaştırıyor

Ekonomik krizlerin, istatistiki bilgilerle yansıtılamayan sonuçlarından biri de kişisel hayatlara etkisi… Alman Yönetmen Christian Zübert, yeni filmi Bir Nefes’te küresel ölçekteki bir finansal facianın dünyanın farklı bölgelerindeki insanların hayatlarını nasıl değiştirip dönüştürebildiğine bakıyor. Yönetmenin, senaryosunu eşi İpek Zübert’le beraber yazdığı film, Avrupa ekonomisindeki dalgalanmalar yüzünden yolları kesişen iki kadının, gönülsüz bir şekilde bebek bakıcılığına başlayan Yunan Elena ile sert Alman İş Kadını Tessa’nın hikayesini anlatıyor. 

“Bir Nefes”  ilei birçok eleştiride Almanya ve Yunanistan arasındaki borç krizinin hikayedeki yansımalarından bahsedildi. Sizin için de bir çıkış noktası mıydı bu kriz?
Pek değil. Bizim için asıl önemli olan zenginler ve fakirler arasında geçen, Avrupa’nın bugünkü durumuna bakan bir hikaye anlatmaktı. Yunanistan’ı seçtik çünkü Avrupa’daki krizin etkilerinin en yoğun hissedildiği bölge orası. Ama bunun beraberinde zamanla üstü bir hikâyae de anlatmak istedik. Bu yüzden gündelik meselelerin bizi etkilemesine çok izin vermedik.

Film, iki bölümden oluşuyor: “Elena’nın Yolculuğu” ve “Tessa’nın Yolculuğu”. Farklı perspektiflerin sizce filme nasıl bir katkısı var?
Bence bu çok önemli bir katkıda bulunuyor, çünkü böylece izleyicide empati uyandırabiliyorsunuz. İlk bölümde Elena’nın tarafını tutup şımarık, zor bir kadın olarak gördüğünüz Tessa’dan nefret ediyorsunuz. Ancak film, Tessa’nın bakış açısına geçtiğinde izleyici onun da hayatında farklı problemleri olduğunu, koşullarla savaşması gerektiğini görebiliyor.

YUNANİSTAN HALKI HÂLÂ ÇOK BÜYÜK ACILAR ÇEKİYOR

Hikayesini küresel ölçekte tutan filmlerin, ele aldıkları ülkeleri kalıplarla yansıtmak gibi bir tuzağa düşme tehlikesi var. Sizin için de bir endişe kaynağı oldu mu bu durum?
Tabii ki. Bununla baş etmenin en iyi yolu çokça araştırma yapmak. Almanya’da yaşayıp çalışan birçok Yunan gençle konuştuk. Alman çifte gelince ise hem böyle tanıdıklarımız var hem de kendi hayatlarımız da çok farklı değil. 

SINIRLAR KALKTIKÇA HİKAYELER KÜRESELLEŞİYOR

“Bir Nefes” aslında bir yanıyla Avrupa fikrinin geleceğine dair sorular da soruyor. Avrupalı bir sinemacı olarak son dönemde yaşanan gelişmelerin Avrupa sinemasına ne gibi etkileri olacağını düşünüyorsunuz?
Bence etkileri olacak. Sinemaya başladığım 20 yıl öncesinde ben de, diğer birçok sinemacı da kendi ülkeleri sınırları dahilinde üretim yaparlardı. Şimdi ise sınırlar yavaş yavaş ortadan kalkıyor, meseleler ve haliyle hikayeler küresel bir boyut kazanıyor.(KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net