06 Nisan 2016 04:28

Behçet Necatigil 100 yaşında

Behçet Necatigil’i sempozyumda Selim İleri, Tozan Alkan, Asuman Susam, Dursun Ali Tökel, Nursel Duruel, Behçet Çelik ve Atilla Birkiye gibi isimler anlatacak.

Paylaş

Çağdaş edebiyatımızın en saygın, en özgün şairlerinden Behçet Necatigil’in bu yıl doğumunun 100. yılı.

Almancadan çeviriler de yapan 1916 doğumlu Behçet Necatigil’in ilk şiiri, lise öğrencisiyken Varlık dergisinde yayımlandı. Birçok şiir kitabı bulunan ve tiyatro oyunları kaleme alan şair, 1979 yılında hayatını kaybetti. Usta edebiyatçı yarından başlayarak bir dizi etkinlikle anılacak.  

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Behçet Necatigil’in doğumunun yüzüncü yılı için bir sempozyum düzenliyor. YKY’nin katkılarıyla hazırlanan “Ardımdan Dökülen Su – Ben Gidince Nem Kalır: Behçet Necatigil 100 Yaşında” başlıklı sempozyum, 6-7 Nisan tarihlerinde MSGSÜ’nün Fındıklı Yerleşkesi’ndeki Sedad Hakkı Eldem Oditoryumunda gerçekleştirilecek.

Sempozyumda Necatigil’i tanıyan dostları, eleştirmenler, akademisyenler, yazar ve şairler konuşacak. Sempozyum için kayıt gerekli değil ve herkese açık.

Ayrıca tüm eserlerinin yayıncısı YKY’nin Fulya Sanat Merkezinde düzenlediği ve kataloğunu da hazırladığı “Sevgilerde: Behçet Necatigil 100 Yaşında” sergisi, 14 Nisan-3 Mayıs arasında açık olacak.

Bu yıl “100. Yıl Necatigil Şiir Emek Ödülü” adıyla verilecek olan şiir ödülü töreni, sergi açılışı kapsamında gerçekleşecek.
14 Mayıs’ta ise Kadıköy Belediyesi’nin TESAK’ta bir anma etkinliği var.

100. yıl kutlamaları yeni yayınları da kapsıyor olsa gerek.

NECATİGİL KÜLLİYATI GENİŞLİYOR

Behçet Necatigil’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında yazarın kitaplarının yeni basımları da hazırlanıyor. “Serin Mavi” adıyla yayımlanmış olan aile mektupları, bazı eklemelerle genişletilerek yeniden yayıma hazırlandı. Geçtiğimiz ay çıkan “Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü”nün ardından “Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü”nün Necatigil’in ölümünden önceki son şekliyle tıpkıbasımı, “İki Başına Yürümek” ve “Kareler Aklar”ın özel baskıları, Şaban Özdemir’in hazırladığı, çocukluk ve gençlik verimlerini bir araya getiren “Küçük Muharrir” YKY’nin bu yıldan başlayarak yayımlayacağı diğer kitaplar arasında.

‘NECATİGİL’E YAPILMIŞ BİR BÜYÜK HAKSIZLIK’

Türk Edebiyatı dergisi, derginin Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Funda Özsoy Erdoğan Necatigil’in 100. yılına ayırdığı mart sayısında Necatigil’in kızı, Yazar Ayşe Sarısayın ile yapılan söyleşiyi yayımlamadı. Derginin sansür gerekçesi ise Sarısayın’ın Barış İçin Edebiyatçılar inisiyatifinin bildirisine imza vermiş olması. Dün Cumhuriyetten Celal Üster’e konuşan Sarısayın, bu tavrı Necatigil’e yapılmış büyük bir haksızlık olarak değerlendirdiğini söyledi; “Kendime ya da size yapılmış bir “ayıp”tan öte, Necatigil’e yapılmış bir büyük haksızlık olarak görüyorum. Yaşamı boyunca siyasetlerden, kimliklerden, inançlardan bağımsız, sadece iyi edebiyat için çabalamış, hangi görüşten olursa olsun iyi edebiyatçıları önemsemiş, önemsenmeleri için uğraşmış, bu yüzden de kimi dönemlerde hayli hırpalanmış sevgili babam adına gerçekten üzüldüm... Kabullenmek çok güç. Böyle devam ettikçe de ortak zeminde birleşmek imkansızlaşıyor.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

O, laboratuvara hapsolmuş bir bilim insanı olmadı

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...