Tutuklu akademisyenler Ersoy ve Kaya da tecritte!

Tutuklu akademisyenler Ersoy ve Kaya da tecritte!

Mithat Fabian SÖZMEN
İstanbul

1128 akademisyenle birlikte savaşa karşı “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan 3 akademisyenden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Kıvanç Ersoy ve Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi  Muzaffer Kaya, dün getirildikleri Silivri Cezaevi’nde tecride alındı. Ersoy ve Kaya ile birlikte tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan da Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tecritte tutuluyor.

Evrensel’e konuşan Ersoy ve Kaya’nın avukatlarından İnayet Aksu, akademisyenlerin dün Metris Cezaevi’nden Silivri’ye getirildiğini hatırlatarak “3 kişilik 2 ayrı odada tek başlarına tutuluyorlar. Ne birbirleriyle ne de başkalarıyla görüşebiliyorlar. Tecritteler” dedi.

KİTAPLARI ALINDI

Aksu, Ersoy ve Kaya’nın kitaplarının da ileride geri verilmek üzere alındığını, defter, kalem dışında odalarının tamamen boş tutulduğunu aktardı.

ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDILAR

Aksu ayrıca akademisyenlerin Silivri’ye getirildikleri sırada onur kırıcı bir biçimde çıplak aramaya maruz kaldığını ve 15-20 dakika çıplak tutulduklarını aktardı.

Aksu, tecrit uygulamasına yarın itiraz edeceklerini duyurdu.

BARIŞ İSTEDİĞİ İÇİN TUTUKLANAN AKADEMİSYEN MUNGAN HÜCREYE KONULDU

MUNGAN, BU KEZ DE HAVALANDIRMASI OLMAYAN HÜCREYE ALINDI

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mart 2016 22:31
www.evrensel.net