Strasbourg’daki açlık grevi de sona erdi

Strasbourg’daki açlık grevi de sona erdi

FRANSA’nın Strasbourg kentinde, 1 Mart 2012 günü süresiz açlık grevine başlayan 15 eylemci, 52. gününde açlık grevlerini sonlandırdı.Eylemin sonlandırılması için, Avrupa Parlamentosu Başkanı, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri ve KCK başta olmak üzere birçok kurum tarafı

Abidin Çetin

Eylemin sonlandırılması için, Avrupa Parlamentosu Başkanı, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri ve KCK başta olmak üzere birçok kurum tarafından çağrı yapılmıştı. AB Türkiye Karma Komisyon Eş Başkanı Helene Flautre de, öncesinde eylemin Avrupa kamuoyunda bir etki yarattığını belirten bir açıklama yapmış ve hayati risk konusundaki endişelerini dile getirerek eylemin sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Bunun üzerine 15 eylemci önceki gün greve son verdiklerini duyurdu. Açlık grevinin bittiği Kürtçe, Türkçe ve Fransızca bir açıklamasıyla ilan edildi.

“Amacımız, İmralı sistemi olarak bilinen tecrit ve izolasyon politikalarını daha fazla deşifre etmek ve ilgili kurumları harekete geçirmekti” denilen açıklamada, açlık grevi süresinde Avrupalı kurumlardan gelen tepkiler ışığında harekete geçileceğine dair kanaate vardıkları belirtildi.

Eylemciler, başta PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi ve üzerindeki tecridin kaldırılması olmak üzere 6 maddelik taleplerinin yanıt bulması için açlık grevine başlamıştı. (Strasbourg/EVRENSEL)

www.evrensel.net