19 Nisan 2012 11:47

Avukatlık faaliyetleri ‘örgüt talimatı’ oldu

KCK adı altında avukatlara yapılan operasyonların ardından geçtiğimiz günlerde 43’ü tutuklu 50 kişi hakkında hazırlanan iddianame açıklandı. İddianamede, avukatların, müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları tüm görüşmeler “talimat” olarak değerlendirdi.Yapılan sokak gösterileri ve eylem

Avukatlık faaliyetleri ‘örgüt talimatı’ oldu

Paylaş

Yapılan sokak gösterileri ve eylemlerde, avukatların Öcalan ile gerçekleştirdiği görüşmelerle ilişkilendirildi. Avukatların, gerek kendi aralarında gerek ise Asrın Hukuk Bürosu sekreteri ile yaptıkları telefon görüşmeleri, “örgütsel faaliyet” olarak iddianamede yer alırken, katıldıkları toplantılarda müvekkilleri Öcalan’ın durumunu dile getirmeleri de aleyhlerine delil olarak sunuldu.

Yine iddianamede, basında sıkça yer bulan ve herkes tarafından bilinen Öcalan’ın “görüşme notlarına” geniş yer verilerek, birçok gazete ve İnternet sitesinde yer alan haberlerin delil olarak sunulması dikkat çekti.

KİTAP DELİL OLDU

İddianamedeki öne çıkan ayrıntılar ise şöyle:
* İddianamede tüm sanıklar için geçerli olan deliller bölümünde, Gazeteci Cengiz Kapmaz’ın yazdığı ve toplatması dahi olmayan “Öcalan’ın İmralı Günleri” adlı kitabına yer verildi.
Diğer sıralanan deliler arasında; İfade tutanakları, hard diskler, flash diskler, banka dekontları, İrfan Dündar’ın beyanı, Nüfus kayıt örnekleri de yer alıyor.

GÖRÜŞMELER ‘TALİMAT’ SAYILDI

* Avukatların, müvekkilleri Öcalan ile yaptıkları ve basında yer alan haftalık görüşmeler, iddianamede “talimat” olarak değerlendiriliyor. Söz konusu görüşme notlarının avukatlar aracılığıyla PKK’ye ve Murat Karayılan’a iletildiği iddia ediliyor.
* Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının kendi aralarında ve Hukuk Bürosu Sekreteri Sabahat Zeynep Arat ile yaptıkları görüşmelerde aleyhlerinde delil olarak sunuldu. Bu görüşmelerde, “İmralı’ya bu hafta kim gidecek”, “Çalışma arkadaşının büroda olup olmadığının sorulması”
gibi birçok rutin işleyiş “örgütsel faaliyet” olarak iddianamede yer aldı.

BİLMEZ-TUNCEL GÖRÜŞMESİ DE DOSYADA

* Avukat İbrahim Bilmez ile BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin kayıtları da iddianamede yer buldu. Savcıya göre Bilmez ve Tuncel arasında geçen diyalogda ikilinin Asrın Hukuk Bürosunda buluşma öncesi sohbetlerinde, “Görüşme Notunun hazırlanması amacı ile yapılacak olan toplantıyı” konuştukları öne sürüldü.

ANA DİLDE SAVUNMA ‘ÖRGÜT TALİMATI’

* Öcalan’ın avukatlığını da yapan Avukat Şaziye Önder’in, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Müvekkili Adem Er’in Kürtçe’ savunma yapmak istemesi üzerine mahkemede söylediği sözlerde “Örgütsel talimatlara göre hareket ettiği” gerekçesiyle suç olarak gösterildi.
Oysa iddianamede belirtildiği şekilde Önder mahkemede, “Müvekkilimin savunma hakkı kısıtlanıyor. Savunmasının alınmaması hukuk dışıdır” demiş ve tercüman talebinde bulunmuştu.

KCK BDP’YE SALDIRMIŞ!

* İddianamede, “KCK/PKK terör örgütü üyeleri tarafından” gerçekleştirilen eylemler arasında, 31 Temmuz 2011 tarihinde BDP Bursa Yıldırım İlçesi Değirmenönü Mahalle Temsilciliği Bürosuna kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen saldırıya da yer verildi.
* İmralı Adası’nda yapılan bütün görüşmeler, ayrıntılı olarak iddianamede belirtilirken, devlet görevlilerinin Öcalan ile yaptığı görüşmelerine ise yer verilmedi.

KOTA UYGULAMASI ‘TALİMAT’ SAYILDI

* “Örgüt talimatı” olarak iddianamede yer bulan çalışmalar arasında “Tecavüz Kültürünü Aşalım Kampanyası Yürütülmesi”, “Kadına Yönelik Şiddet ve Şiddetle Mücadele Çalıştayı” ve genel seçimlerde yüzde 40 kadın kotasının BDP tarafından uygulanması da gösterildi.
* İddianamede ifadelerine geniş yer verilen Avukat İrfan Dündar’a göre, devlet görevlilerinin İmralı Adası’na ilk gidişleri, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in talimatıyla başlamış. İddianamede Dündar’ın, “Talimatın ardından MİT’de görevli ismini Afet olarak bildiğim ve Müsteşar yardımcısı konumundaki Bayan şahıs ile görüşmeler başladı” dediği belirtildi.
(HABER MERKEZİ)


AVUKATLAR ‘ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ’ İLE SUÇLANIYOR

Avukatlara yönelik 22 Kasım 2011 tarihinde yapılan “KCK” adı altında yapılan operasyonda 50 kişi gözaltına alınmış, daha sonra bunlardan 43’ü tutuklanmıştı. Operasyondan yaklaşık 5 ay sonra Cumhuriyet Savcısı İsmail Tandoğan tarafından 46 avukat, 1 gazeteci ve 3 Asrın Hukuk Bürosu çalışanı hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Avukatlar Cengiz Çiçek, İbrahim Bilmez, Ömer Güneş, Faik Özgür Erol, Hatice Korkut ve Emran Emekçi ile Gazeteci Cengiz Kapmaz, “örgüt yöneticiliği” ile suçlanırken, diğer 43 sanık ise “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla suçlanıyor.

ÖNCEKİ HABER

Direnişleri ilmek ilmek dokumaya devam...

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa