28 Şubat 2016 00:45

Büyük usta Yaşar Kemal anılıyor

Büyük usta Yaşar Kemal anılıyor

Paylaş

Geçtiğimiz yıl 28 Şubat’ta aramızdan ayrılan büyük usta Yaşar Kemal’in ölümünün birinci yıl dönümünde bir sempozyum düzenleniyor. Galatasaray Üniversitesi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen “Yaşar Kemal: İnsanı, Toplumu, Dünyayı Kucaklamak” Sempozyumu, 29 Şubat 2016 Pazartesi günü Galatasaray Üniversitesinde yapılacak.

RONDEAU, DOSTU YAŞAR KEMAL’İ ANLATACAK

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak ve Galatasaray Üniversitesi Fransız Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jean-Jacques Paul’ün açılış konuşmalarıyla 09.30’da başlayacak olan sempozyum, saat 17.00’ye kadar sürecek. Sempozyumun açılış konferansı, bu toplantı için özel olarak İstanbul’a gelen, Fransız Akademisi Paul Morand Büyük Ödülü Sahibi Yazar, Gazeteci, Diplomat Daniel Rondeau tarafından yapılacak. Kasım 2009’da, Yaşar Kemal’in Türk mevsimi dolayısıyla Paris Milli Kütüphanesinde yaptığı konuşma sırasında Jack Lang ve Altan Gokalp ile birlikte yazarımıza eşlik ederek onu onurlandıran Daniel Rondeau, konuşmasında yakın arkadaşı Yaşar Kemal’i anlatacak.

‘Toplumsal Sorumluluk ve Edebiyat’, ‘Gazetecilik ve Edebiyat’, ‘Doğa, Kadın ve Kültürel Haklar’ adlı üç oturumdan oluşan sempozyum, saat 16.15’te başlayacak ‘Yaşar Kemal’in Dostları: İzler, İzlenimler, Anılar’ adlı bir panelle sona erecek.
Prof. Dr. Ali Ergur, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Doğan Hızlan ve Zülfü Livaneli’nin başkanlıklarını yapacakları oturumlarda; Murathan Mungan, Prof. Dr. Erol Köroğlu, Prof. Dr. Aydın Uğur, Prof. Dr. Kenan Mortan, Kayıhan Güven, Timour Muhidine, Prof. Dr. Muhsine Yavuz Helimoğlu, Prof. Dr. Ufuk Özdağ, Dr. S. Seza Yılancıoğlu, Prof. Dr. Sadık Karamustafa, Ragıp Duran, Prof. Dr. Levent Yılmaz, Güven Turan, Prof. Dr. Gençay Gürsoy söz alacak.

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİNDE YAŞAR KEMAL SERGİLERİ

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen ve Mart ayında Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezinde sergisi yapılacak olan Ara Güler’in çektiği Yaşar Kemal fotoğraflarından örnekler, 29 Şubat – 4 Mart 2016 tarihleri arasında Aydın Doğan Oditoryum girişinde ziyaret edilebilir.

Yaşar Kemal’in Fransa’da Yayınlanan Eserlerinin Kapakları sergisi, 4 Mart’a kadar Yiğit Okur Kampüsünde yer alan Espace Francophone’da ziyaret edilebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Çilem Doğan, meşru müdafaa hakkını kullandı, beraat istiyoruz

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa