Davutoğlu: Cizre, Silopi ve Sur'da sivil özgürlüklere aykırı bir şey yok

Davutoğlu: Cizre, Silopi ve Sur'da sivil özgürlüklere aykırı bir şey yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'le Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Cizre'de yaralıların bulunduğu belirtilen binaya operasyon yapılmasına dair "Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin. Yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi. Önümüzdeki kısa bir süre içerisinde inşallah Cizre'de operasyon tamamlanacak" dedi.

'SINIRDA 30 BİN SURİYELİ VAR'

Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel, Çankaya Köşkü'nde baş başa görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı. Köşk'teki basın toplantısında Merkel'le Suriye krizini görüştüklerini belirten Davutoğlu, "Mülteci sorununu ele aldık. Suriye konusunda hepimizi kaygılandıran gelişmeler yaşanıyor. Rusya, Suriye'de sivillerin ölümüne neden oldu. Sınırımıza yakın bölgede 30 bin Suriyeli var. Yaklaşık 10 önemli konuda birlikte hareket etme konusunda anlaşmaya vardık. Saldırılara karşı diplomatik girişim kararı aldık. Halep'e dönük olan bu gayriinsani saldırı bir an önce bitmelidir. İnsan kaçakçılığını insanlık suçu olarak görüyoruz. AFAD ve Almanya Teknik Yardım Grubu, sınırdaki sığınmacılara yardım konusunda birlikte çalışacaklar" diye konuştu.

Bugün 24 mültecinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Davutoğlu, "Kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Hiç kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez. Biz, insan kaçakçılığının her türlüsünü, her zaman insanlık suçu olarak, terörle eş bir suç olarak görüyoruz. Masum insanların beklentilerini, ümitlerini istismar ederek onları bilinmez, meçhule doğru götürmek, olabilecek en büyük insanlık suçlarından biridir. Bugün dahi Edremit açıklarında yine acı bir insani trajediyle karşı karşıya kaldık" ifadelerini kullandı.

'NATO'NUN GÖZETLEME MEKANİZMALARININ SINIRDA KULLANILMASI KONUSUNDA ÇABA SARF EDECEĞİZ'

Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz" dedi.

MERKEL: 3 MİLYAR AVROLUK ÖDEMENİN HIZLI OLMASINI İSTİYORUZ

Başbakan Davutoğlu'nun ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, mülteciler için Türkiye'ye yapılacak 3 milyar avroluk yardımın hızlı gerçekleşmesini istediklerini belirterek şöyle konuştu: "Londra'da çok başarılı konferans geçirdik. Binlerce kişi Rus bombardımanına maruz kalıyor. Mülteci kampında kalanlara Almanya da yardım edecek. Yasal zeminde göç için de hazırlık yapılmalı. Eylem planının amacı Türkiye'yi yalnız bırakmamak. Binlerce kişi Rus bombardımanından dolayı acı çekiyor. Rusya sivil toplumlara yönelik her türlü saldırıyı durduracaklarını açıklamıştı. Bu bildirge Rusya tarafından da imzalandı. Türkiye Suriye sınırına baktığımızda oradaki insanların korku içinde olduklarını görüyoruz. Mülteciler konusunda Almanya üzerine düşeni yapmaya hazır. O kamplardaki insanlara her türlü yardımı yapacağız. Emniyet güçleri arasında işbirliği olacaktır. Özellikle insan kaçakçılığı ile mücadele edeceğiz. İnsan kaçakçılığına karşı işbirliği yapacağız. NATO toplantısında bunu ele alacağız. Mültecilerin geri dönüşü için çalışmalar yürütülecek. 3 milyar Euro'luk ödeme söz konusu olacaktır. Bunun da hızlı olmasını istiyoruz"

'YASAL YOLLARDAN AVRUPA'YA GELMELERİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ'

Başbakan Davutoğlu ve Alman mevkidaşı Merkel, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'ye mülteciler için 3 milyar avronun ödenmesi kapsamında bir takvim olup olmadığı sorulan Merkel, "Biz burada mümkün olduğu kadar kontenjan yaratarak yasal yollardan Avrupa'ya gelmelerini sağlamak istiyoruz. Bu şu anlama gelmektedir. Bir yandan mali ve maddi destek sağlamak. Bu Türkiye'nin bütün mültecileri kabul etmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Arada tacirler, kaçakçılar var. Suçsuz insanlar denizde ölüyor. Yalnızca ocak ayında 300 kişi denize yaşamını yitirdi. Türkiye geçici bir vatan sağlamaktadır. Suriyeliler için evlerine, vatanlarına yakın olmak da önemli. Buralarda 3 milyar avro harcama önemli olacaktır" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE CİZRE'DE OPERASYON TAMAMLANACAK

Cizre'de yaralıların bulunduğu binaya operasyon yapılmasına dair soruya Başbakan Davutoğlu, şöyle yanıt verdi: "Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin. Öyle bir intiba oluşturuluyor ki sanki bir binada çok sayıda yaralı vardı ve oraya yapılan operasyonla çok sayıda ölüm olayı gerçekleşti. Böyle bir durum, yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi. Önümüzdeki kısa bir süre içerisinde inşallah Cizre'de operasyon tamamlanacak. Türkiye'de her mücadele, demokratik hukuk kuralları içerisinde, şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Herhangi bir şekilde, kamuoyunu olumsuz şekilde etkileyecek algı operasyonlarına dikkat edilmesi gerekir. Bu sabah Valiliğimizin yaptığı açıklama, bu anlamda temel referans olarak alınmalıdır, diğer haberlerin bir kısmı önemli ölçüde spekülatif nitelik taşıyabilir. Bu konularda da kamuoyumuzun dikkatli olması icap eder."

DAVUTOĞLU, GAZETECİYİ HEDEF ALDI

Basın toplantısına katılan Die Welt’in Berlin muhabiri Deniz Yücel’in “3 yıl önce Gezi olaylarında Türkiye’ye eleştiriler yöneltmiştiniz. Şu anda Türkiye’de insan hakları hakkında örnek vermiştiniz. Şu an durum düzelmedi. Örneğin Türkiye 195. sırada Türkiye. Erdem Gül ve gazeteci daha hapishanede. Silopi’de Cizre’de insan hakları ihlalleri var. Emniyet güçleri sivil halka gözetmeksizin hareket ettiğinden söz edilmektedir. Almanya sessizliğe büründü. Neler söyleyebilirsiniz?” sorusunu yöneltti.

Merkel, yaptıkları görüşmelerde bütün konuları ele alıp değerlendirdiklerini ve basın özgürlüğünü de gündeme getirdiklerini söyledi.

Merkel, bölgede yaşananlara ilişkin de, "Barış süreciyle ilgili çok umutluyduk. Her ülkenin teröre karşı hareket etme hakkı bulunmaktadır. Sivil halk dikkate alındığında ilerlemeler kat edilmesi gerekiyor. 2-3 yıl öncesine göre sorunlar değişti" şeklinde konuştu.

Soruyu soran basın mensubunu hedef alan Davutoğlu ise sorunun da siyasi bir açıklama olduğunu savundu. Davutoğlu, "İki başbakan olarak burada açıklama yapıyoruz ama 3'üncü bir açıklama daha dinledik sorudan çok. Siyasi bir basın açıklaması yapıldı. Bunun burada yapılıyor olabilmesi bile Türkiye'deki basın özgürlüğünün ifadesidir. Türkiye'de herkes bana hükümetimize yönelik eleştiriler getirebilir. Eleştirinin olguya doğru hitap etmesi lazım ve objektif koşulları ortaya koyması lazım" dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Şubat 2016 17:33
www.evrensel.net