SİYAD, Mad Max Fury Road’u En İyi Yabancı Film seçti

SİYAD, Mad Max Fury Road’u En İyi Yabancı Film seçti

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2015’in en iyi yabancı filmi olarak Mad Max Fury Road’u seçti. SİYAD üyeleri tarafından geçen yıl Türkiye’de vizyona giren tüm yabancı filmler arasında yapılan oylama sonucunda en çok oyu olarak birinci sırada yer alan Mad Max Fury Road’un ithalatçısına ödülü, 2 Mart’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek, oyuncu Tuğrul Tülek’in sunacağı törende verilecek.

SİYAD üyelerinin seçimiyle belirlenen 2015 Yılının En İyi 20 Yabancı Filmi arasında 
Mad Max Fury Roadi Leviathan, 45 Yıl, Foxcather Takımı, Turist, Whiplash, Sessizliğin Bakışı, Birdman, Mommy ve Toprağın Tuzu gibi filmler yer alıyor. 

SİYAD ayrıca, 2015 Türkiye Sineması ödüllerinin kısa film dalındaki adaylarını belirledi. SİYAD Kısa Film Kurulu’nun belirlediği 2015 En İyi Kısa Film adayları arasında ise şu filmler yer alıyor; Ah Geceler!, Çığlık, Orman, Salı ve Savaş Bölgesi. 

SİYAD üyelerinin bu beş kısa film arasında yapacağı oylamayla En İyi Kısa Film ödülünü kazanan film seçilecek ve 2 Mart’taki törende açıklanacak. 

2015 Türkiye Sineması ödülllerinin diğer kategorilerindeki adaylar geçen ay açıklanmış ve Abluka 11 dalın 10’unda adaylık elde etmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net