04 Şubat 2016 10:26

Amedspor’un taraftar grubu Barikat: Barışı haykırmaya devam!

Bir nefret aracı haline getirilmek istenen futbolda, attıkları sloganlar ve durdukları yer itibariyle savaşa ve ırkçılığa karşı adeta barikat kuran Amedspor'un taraftar grubu Barikat, barış söylemlerinde dolayı verilen cezalara rağmen barışı haykırmaya devam edecek. Barikat Grubu'nun kurucularından Bilal Akkalu, ırkçı söylemlere sessiz kalan Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) barış söylemlerini cezalandırdığını söyledi.

Paylaş

Amedspor'un taraftar grubu Barikat, ırkçılık karşıtı sloganları, barış ve kardeşlik içeren pankartları ile tribünlerde farklı bir hava estiriyor. Geçtiğimiz günlerde Başakşehir Spor ile İstanbul Fatih Terim Sahası'nda yapılan maçta attıkları "Her yer Sur, her yer direniş", "Çocuklar ölmesin maça da gidebilsin" sloganları nedeniyle 30 kadar taraftarı gözaltına alınan kulübe, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından ise bir maç "seyircisiz oynama" cezası verildi. Verilen bu ceza nedeniyle de Amedspor, çeyrek finalde karşı karşıya geleceği Fenerbahçe en büyük oyuncu yani taraftarları olmadan çıkmak zorunda kalacak.

Gözaltına alınıp serbest bırakılan Barikat taraftar grubu kurucularından Bilal Akkulu, "Tribünlerde barışı savunuyoruz. Barışı savunanlara karşı bu öfke neden?" sorusuyla tepkisini dile getirdi. 

SAVAŞA KARŞI BARİKAT

Barikat'ın kuruluş aşamasını anlatan Akkulu, Diyarbakır Spor Kulübü olan takımın adının Amedspor olarak değiştirilmesi için mücadele verdiklerini ve Barikat'ın bir grup yurtsever tarafından 2014'ün sonlarında kurulduğunu belirtti. 

Akullu, Amedspor adının federasyonca onaylanmasının ardından da ortak hareket etmeye başladıklarını söyledi. Kuruldukları andan itibaren Amedspor'un hemen her maçına gitmeyi kendilerine ilke edindiklerini anlatan Akkulu, her gittikleri maçta da barış ve kardeşlik mesajı verdiklerini, ülkede yaşanan çatışmalı sürecin ve ruh halinin tribünlere yansıtılmamasını amaçladıklarını dile getirdi. 

Ancak gittikleri her deplasman maçlarında takımlarının ve kendilerinin ırkçı saldırılara maruz kaldıklarını anlatan Akkulu, bu saldırıların yeni olmadığını paylaştı. Akkulu, Diyarbakır ya da Kürt olan herkese nefret söylemleri ile yaklaşıldığını belirterek, daha önceki saldırıları hatırlattı.

Tribünlerde sürekli olarak ırkçı sloganlar atıldığını belirten Akkulu, futbolun barış ve kardeşlik sporu olması gerektiğine işaret etti. 

'TFF BU SALDIRILARIN BİR PARÇASI'

Akkulu, Türkiye Futbol Federasyonu'nu (TFF) da maruz kaldıkları ırkçı söylemlere sessiz kalmakla eleştirdi. "TFF tribünlerdeki nefret söylemlerine yönelik hareket geçse, ceza verse, kimse Amedspor'un taraftarlarına saldıramaz" diyerek federasyonun da saldırılara zemin sunduğunu ifade eden Akkulu, "TFF ırkçılığa karşı neden harekete geçmiyor?" diye sordu. Federasyonu biran önce ırkçı ve saldırgan tutumlara yönelik hareket geçmeye çağıran Akkulu, Türkiye'de futbolun spordan daha çok bir nefret aracı haline dönüştürülmek istendiğini vurguladı.

'KÜFÜR VE CİNSİYETÇİLİĞE KARŞI MÜCADELE'

Kendileri bu duruma maruz kalırken, Diyarbakır'a gelen rakip futbol takımlarını ise en iyi şekilde karşılanıldıklarını dile getiren Akkulu, Barikat'ın en önemli özelliklerden birinin de cinsiyet ayrımcılığına son vermek olduğunun altını çizdi.

Özellikle kardeş taraftar grubu olarak ilan ettikleri Mor Barikat'la birlikte, tribünlerdeki küfür ve cinsiyetçiliğe karşı da mücadele ettiklerini ifade eden Akkulu, 40 yıldır devam eden savaşın sona ermesi için tribünlerden mesaj vermeye ve "Çocuklar ölmesin maça da gelebilsin" sloganı atmaya devam edeceklerini söyleyerek tüm futbolseverleri Barikat arkasında, futbol izlemeye davet etti. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıtay Korkmaz davasında mahkemenin kararını bozdu: Saldoğan’ın savunma hakkı ihlal edilmiş!

SONRAKİ HABER

Lübnan'daki eylemlerde bir kişi kendini ateşe verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa