Sosyal Demokrasi Vakfı ödülleri verildi

Sosyal Demokrasi Vakfı ödülleri verildi

SODEV’in (Sosyal Demokrasi Vakfı), 2001 yılından bu yana her yıl sonunda, “insan hakları, demokrasi, barış ve dayanışma” alanlarında verdiği ödülleri bu yıl Can Dündar ve Erdem Gül ile Tahir Elçi layık görüldü.

SODEV Ödül Seçici Kurulu ve Yönetim Kurulu, 2015 yılı SODEV Ödülü’nün, basın özgürlüğü ve halkın bilgilendirilmesi yolunda cesur ve örnek tutumlarından dolayı Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile barış ve hukuk devletini savunmadaki kararlı tutumunun bedelini hayatıyla ödeyen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye verilmesini kararlaştırdı.

Ödüller dün akşam Taxim Hill Otel’de düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Ödül törenine, Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve davetliler katıldı.
 
Törende, SODEV Başkan Vekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ferihan Karasu, SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş ve SODEV eski başkanı Aydın Cıngı birer konuşma yaptılar. Ödüle layık görülenler adına temsilcileri Dilek Dündar, Türkan Elçi ve Av. Ahmet Özmen de törende söz aldı. 

‘HEDEF GÖSTERENLERİ SUÇLUYORUM’

Ödül Seçici Kurulu adına Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu tarafından ödül gerekçesi okundu. Kaboğlu şöyle konuştu: “Can Dündar ve Erdem Gül hakkında apar topar dava açıldı. Koşulları bulunmadığı halde tutuklandı. Ama 3 aydır iddianame bile hazırlanmadı. Tahir Elçi için de söylediği 3 cümle için neredeyse 3 gün içerisinde dava açıldı. Hak ve özgürlükleri koruma sorumluluğunda bulunan kişilerin tam tersine kendileri gibi düşünmeyenleri hedef gösterip basını, kolluk güçlerini ve yargıyı bu yönde seferber ederek hedef gösterilenlerin fiziğinden alıkonulma veya yaşamdan koparılmasını yaratanları suçluyorum.” 

‘TEK YOL MÜCADELE’

Ödül töreninde konuşan Dilek Dündar, “Ben Türkiye’nin hızla raydan çıkmış bir tren gibi bir tehlikeye doğru gittiğini hissediyorum. Türkiye tehdit altında. Türkiye’de insanları öldürüyorlar, insanları yok ediyorlar. Bunları yapamadıklarını hapse atıyorlar. Buna dur dememiz gerekiyor. Bunun tek yolu mücadele etmek.” dedi.

‘YAŞASAYDI BARIŞ SÖZCÜĞÜNÜ TEKRARLAYACAKTI’

Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ise “Bugün eğer kendisi yaşıyor olsaydı bu ödülü kendisine takdim ettiğinizde adım gibi eminim o tekrar bu duygularla bu ödülü alacaktı. Kürtlerin ve Türklerin kardeşlik duygusunun pekişmesi ve gerekliliği ayrıca son nefesine kadar vurgulamış olduğu barış sözcüğünü burada tekrarlayacaktı” dedi. 

Törende, Can Dündar ve Erdem Gül adına ödüllerini Dilek Dündar aldı. Tahir Elçi’nin ödülünü ise Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen ve Türkan Elçi aldı. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net