Afrika’da yeni darbe girişimi

Afrika’da yeni darbe girişimi

Batı Afrika’da Mali’den sonra Gine Bissau da darbe tehditi altında. Ülkenin başkenti Bissau’da askerlerin darbe girişiminde bulunduğu belirtildi. Görgü tanıkları, askerlerin, Eski Başbakan Carlos Gomes Junior’un konutunu kuşattığını ve bölgeden ağır silah seslerinin duyulduğunu bildirdi. Devlet televizyonunun yayınının da durduruldu

Batı Afrika’da Mali’den sonra Gine Bissau da darbe tehditi altında. Ülkenin başkenti Bissau’da askerlerin darbe girişiminde bulunduğu belirtildi. Görgü tanıkları, askerlerin, Eski Başbakan Carlos Gomes Junior’un konutunu kuşattığını ve bölgeden ağır silah seslerinin duyulduğunu bildirdi. Devlet televizyonunun yayınının da durdurulduğu kaydedildi.
Bağımsızlığını 1974’de kazanan eski Portekiz sömürgesi Gine Bissau’da, devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda galip gelen isim Carlos Gomes Junior olmuştu.

Bu arada Eski Devlet Başkanı Kumba Yala’nın da aralarında bulunduğu muhalefet adayları, seçimlerin ilk turunda yolsuzluk yapıldığını öne sürüyor. Muhalefet; halkı, seçimlerin 29 Nisanda yapılacak ikinci turunu boykot etmeye çağırdı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net