Sırtındaki kurşunla cezaevinde

Sırtındaki kurşunla cezaevinde

İnanç YILDIZ
Antep

Şırnak'ın Silopi ilçesi Cudi Mahallesi’nde telefonunu şarj etmek isterken keskin nişancılar tarafından vurulan ve sırtındaki kurşunun çıkarılması için ameliyat edilmesi beklenirken sırtındaki kurşunla cezaevine gönderilen Hasan Uysal ameliyat için hastaneye getirilmiyor. Ağabeyinin bu şekilde cezaevine gönderilmesini ve tedavi edilmemesine ailesinin üzüldüğünü söyleyen kardeşi Özgür Uysal, “Savaş hukukları içinde savaşlarını yapsalar içim bu kadar acımaz. Ancak artık insan gözüyle bakmıyorlar oradaki insanlara” diye konuştu.

AMELİYAT İÇİN BİLGİ VERİLMİYOR

Yaşanan durum üzerine Evrensel’e konuşan kardeşi Özgür Uysal, ağabeyinin 3 defa ameliyat olmasına rağmen sırtındaki kurşunun çıkarılamadığını, 4. ameliyatını olacakken polislerin apar topar abisini mahkemeye götürerek tutukladığını söylüyor. Uysal, anne ve babasının ağabeyi Özgür Uysal’ın hastaneye getirilmesini beklediklerini ancak henüz ameliyat için getirilmediğini ve bilgi verilmediğini söylüyor.

‘HASTANEYE GETİRMEZLERSE CEZAEVİNDE ÖLÜR’

Ailesinin açık görüşe gittiğini belirten Uysal, “Abim halen acılar içinde. Doğru düzgün konuşamıyor. Bırakın konuşmayı insani ihtiyaçlarını hiçbir şekilde gideremiyor. Açık görüşmeye de cezaevinde kalan yakın bir akrabamız tarafından getirilmiş. Ailem bu durumu görünce ağlamış. Ve ben bu durumu duyunca çok üzüldüm. Çünkü babamın hayatta bir ya da iki defa ağladığını gördüm” diye konuştu. Ağabeyine cezaevinde herhangi bir tedavi yapılmadığına dikkat çeken Uysal, “Hastaneye getirmezlerse cezaevinde ölür. Çünkü cezaevi koşulları özellikle siyasi tutsaklar olduğu zaman, onlara hem gardiyanlar olsun, hem cezaevi yönetimi olsun farklı uygulamalar yapıyorlar. Ve abime götürülen battaniye, yastık cezaevi yönetimi tarafından abime ulaştırılmamış” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ocak 2016 10:19
www.evrensel.net