Levon Ekmekçiyan'ın cenazesi 33 yıl sonra ailesine ulaştı

Levon Ekmekçiyan'ın cenazesi 33 yıl sonra ailesine ulaştı

12 Eylül darbe döneminde ASALA üyesi olduğu gerekçesiyle 28 Ocak 1983'te idam edilen Levon Ekmekçiyan'ın cenazesi, ailesinin başvurusu üzerine 33 yıl sonra Fransa'daki ailesine gönderildi.

Ankara Esenboğa Havalimanı'nda 1982 yılındaki silahlı çatışmada yaralı olarak yakalandıktan sonra 12 Eylül darbesi sırasında 28 Ocak 1983'te ASALA üyesi olduğu iddiasıyla Ankara Mamak Cezaevi'nde idam edilen Levon Ekmekçiyan'ın cenazesi yıllar sonra Fransa'da yaşayan ailesine ulaştırıldı. İdamı sonrası Ekmekçiyan'ın cenazesi ailesine teslim edilmek yerine Cebeci Asri Mezarlığı'nın Hıristiyan bölümüne defnedilmişti.

Aile oğullarının idamından yaklaşık 30 sene sonra cenazenin yaşadıkları Fransa'ya taşınması için mücadele başlattı. Yaşlı annesinin İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) yaptığı başvurusu üzerine harekete geçen dernek üyeleri, aile avukatı Eren Keskin ile birlikte ilk olarak İçişleri Bakanlığı'na başvurdu.
Bakanlık, yapılan başvuruya "Yetki bizde değil" yanıtını vererek, avukat Keskin'i Adalet Bakanlığı'na yönlendirdi. Ailenin başvurduğu Adalet Bakanlığı da mezarın taşınması konusunda kendilerinin yetkisi bulunmadığını belirterek, mezarlıklarla ilgili bakım, onarım, korunma gibi yetkilerin yerel yönetimlerde bulunduğunu söyledi. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nün mezar yerine dair bilgilendirmesi ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün onayından sonra nihai karar çıktı.

2016 yılının ilk günlerinde gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından Ekmekçiyan'ın cenazesi Fransa'daki ailesine nakledildi. (DİHA)

 

www.evrensel.net