05 Ocak 2016 21:48
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ocak 2016 23:53

KOÜ'de paneller engellenmeye devam ediyor: ‘Ortadoğu’daki Gelişmeler’ paneline engel

KOÜ'de paneller engellenmeye devam ediyor: ‘Ortadoğu’daki Gelişmeler’ paneline engel

Paylaş

Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) Prof. Dr. Saadettin Hülagü’nün rektör olarak atanmasının ardından bir çok anti-demokratik uygulamayla yine gündemde.

Daha önce öğrencilerin eylemlerine polis-özel güvenlik saldırıları, üniversitenin kulüp ve topluluklarının etkinliklerine izin verilmemesiyle gündeme gelen KOÜ'de, bir panel daha üniversite yönetimi tarafından iptal edilerek engellendi.

KOÜ'de, Tıp Öğrenci Kolu (TÖK) tarafından yapılmak istenen, CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş ve Emek Partisi (EMEP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Yusuf Karataş'ın konuşmacı olarak katılacağı “Ortadoğu’da ki Gelişmeler” konulu panel, Tıp Fakültesi Dekanlığı'nın keyfi engellemesiyle karşılaştı. 

‘BASKILARIN KALKMASINI İSTİYORUZ!’

Konuyla ilgili TÖK, bir açıklama yaparak yaşanan engellemeyi kınadı. Baskıların kalkmasını isteyen Kocaeli TÖK, "Doktor veya tıp öğrencisi demek sadece hastanede sistemin çarkını döndüren memur değildir. Sosyolojik, toplumsal sorunlarda duyarlılık göstermesi gereken ve bunun ile ilgili halkına faydalı çalışmalar yapan, bunları yapılması gereken bir sorumluluk olarak görendir. Biz tıp öğrencileri olarak buna inanıyoruz ve bunun savunucusuyuz. Panelde konuşulacak konular arasında olan mültecilerin sağlık sorunları, dramatik ölümler, sağlığa ulaşmada ki yetersizlik, aşı programlarının düzeni, bulaşıcı Hastalıkların yaygınlığı... Gibi başlıklar doğrudan biz hekim adaylarını ilgilendiriyor. Ve buna rağmen konferans salonu için izin verilmedi. TÖK olarak bu durumu kınıyoruz ve baskıların kalkmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AYNISI DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU 

Geçtiğimiz günlerde de KOÜ'de Kültür Sanat Sosyal Araştırmalar Kulübü'nün (KÜLSSAK) yapacağı “Yerel Yönetimlerde Özgün Deneyimler” konulu panele önce izin verilmiş, sonra yine keyfi bir biçimde üniversite idaresi tarafından engellenmişti. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Seçim döneminde yaz sıcağında geliyordu: Kömür gelmedi çare battaniye!

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa