Adıyaman Gölbaşı'nda köylülerden taş ocağı tepkisi

Adıyaman Gölbaşı'nda köylülerden taş ocağı tepkisi

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine bağlı Aktoprak köyünde yaşayanlar, köye 500 metre mesafede faaliyete geçeceği iddia edilen taş ocağına tepki gösterdi.

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine bağlı Aktoprak köyünde toplanan kalabalık, taş ocağını istemediklerini söyleyip yetkililerin duruma el atmasını istedi. Kalabalık adına açıklama yapan Aktoprak Köyü muhtarı Bayram Ayra, ormanlık bir tepeden ibaret olan köyün doğal ortamının bozulmasına izin vermeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bu taş ocağı köyümüze tahmini 500 metre mesafededir. Oysa bu tür işletmelerin yerleşim yerlerinden 5 kilometre uzaklıkta olması gerekmektedir. Geçmişte bu ocak çalışır vaziyetteydi. Taş çıkarma esnasında patlayıcı madde kullanıldığı için evlerimizde hep hasar meydana geldi. Bu patlamalar sırasındaki oluşan sarsıntılar nedeniyle köyde bulunan evlerin yaklaşık yüzde 80- 90'ı oturulmayacak hale geldi. Bizler Aktoprak köylüleri olarak sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı gördüğümüz bu taş ocağının yeniden faaliyete geçmesini istemiyoruz. Bu nedenle bir imza kampanyası başlattık, valiliğe sunacağız. Mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz."

Köylüler, daha sonra valiliğe iletmek üzere imza toplayarak eylemlerini sonlandırıp evlerine döndü. (DHA)

www.evrensel.net