Galatasaray Lisesi önünde polis saldırısı çok sayıda gözaltı

Galatasaray Lisesi önünde polis saldırısı çok sayıda gözaltı

HDP ve HDK tarafından sokağa çıkma yasaklarına karşı Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasına plastik mermilerle saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

HDP İstanbul İl Örgütü ile HDK İstanbul İl Meclisi, Kürt illerinde sokağa çıkma yasaklarına karşı, "Saray darbesine karşı direniş kazanacak" sloganıyla Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada, "Sur, Dargeçit, Nusaybin, Cizre, Silopi direniş kazanacak" yazılı pankart açıldı. "Bijî berxwedana Kurdistan", "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cesim Soylu, Bölgede devam eden abluka ve katliamlara dikkat çekerek, "Kentlerin tanklarla kuşatılmış olması devletlerarası savaşta bile görülmemiştir. Bu saldırılarla halkımız açlığa mahkum edilmekte" diyerek, devletin saldırı politikalarının Türkiye'nin barışına hizmet etmeyeceğini vurguladı. 

Hazırlanan basın açıklamasını okuyan HDP Yöneticisi Hüseyin Vural, Kürt halkının direnişinin Türkiye'de ezilen kimlik ve inançların demokratik ve özgür yaşam çağrısı olduğunu söyledi ve "Düzen güçlerinin barikata da hendeğe de demokratik özerklik taleplerine de düşmanlığı bu yüzdendir. Bu duyarsızlık daha fazla süremez, bu haksızlığa derhal son verilmesin" dedi. 

Açıklamanın ardından, "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganı atan HDP'lilere polis plastik mermilerle saldırdı. Müdahalede çok sayıda HDP'linin yanı sıra Özgür Gelecek gazetesi muhabirinin de gözaltına alındığı bildirildi. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ocak 2016 16:46
www.evrensel.net