Nükleer müzakereler İstanbul

Nükleer müzakereler İstanbul'da yapılacak mı?

İran'ın nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılmasını kabul ettiği açıklandı. İran'ın 5 artı 1 ülkeleriyle yapmayı planladığı nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılacağı duyuruldu.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise müzakerelerin İstanbul'da yapılacağının henüz teyit edilmediğini açıkladı.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran'ın nükleer müzakereleri konusunda 13 Nisanda yapılacak toplantının İstanbul'da yapılacağını doğruladı. İran devlet televizyonu Press TV söz konusu açıklamayı doğruladı. Haberde, 13 Nisandaki müzakerelerin adresinin İstanbul olacağının doğrulandığı kaydedildi.

ERDOĞAN: TEYİT EDİLMEDİ

Başbakan Erdoğan ise, İran ile nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılacağı yönündeki haberlere ilişkin, ''Teyit edilmeyen bir konu üzerinde herhangi bir açıklama yapmamız doğru olmaz. Teyit edildiği anda zaten bunu hemen sizlerle paylaşırız. Şu ana kadar teyit edilmiş değil'' dedi.

Geçen hafta, İran'dan bazı yetkililer, Türkiye'nin Suriye tutumu nedeniyle müzakerelerin İstanbul'da yapılmasına karşı çıkmıştı. Müzakerelerin, Çin, Lübnan, Irak ve Suriye'de yapılması önerileri de gündeme gelmişti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net