09 Eylül 2015 14:37

OSTİM ve İvedik'te 20 işçinin ölümüne ödül gibi ceza

Ostim ve İvedik’de 20 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili davada yargılanan 18 sanıktan 13’ünün beraatine kararı verildi.

Paylaş

Ostim ve İvedik’de 20 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili davada sanıklara ödül gibi cezalar verildi. Kararını açıklayan mahkeme 18 sanıktan 13’ünün beraatine karar verdi. Sadece Gaz dolum firmasının iki yetkilisine 15 yıl ceza veren mahkeme, diğer sanıkları 4 ila altı yıl arasında ceza verdi. Ceza alan tüm sanıklara iyi hal indirimi uygulandı.
3 Şubat 2011’de İvedik OBS ve Ostim’deki 2 ayrı işyerinde meydana gelen patlama sonucunda 20 kişi yaşamını yitirmiş, 45 kişi de yaralanmıştı. Patlama sonrasında açılan davanın karar duruşması dün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Patlamada yaşamını yitirenlerin aileleri, sorumlu olan herkesin en ağır cezayı almasını istedi. Patlamada ölen Makine Mühendisi Dilek Gürel’in ablası Demet Gürel, “Biz dört buçuk yıldır, bu davayı devam ettiriyoruz. 10 yıl da sürse biz davamızın arkasındayız. Sanıkların en ağır cezayı almasını istiyoruz. Sorumlu olan kamu kurumlarının da davaya dahil edilmesini istiyoruz” dedi.
Mağdur avukatlarından  Murat Kemal Gündüz, “Dava büyük bir iş cinayeti davasıdır. Bu iş cinayetinin kamu sorumluğu da vardır. Sorumlu olan alt kamu kurumları hakında hiçbir işlem yapılmamıştır. Biz işçi ve işçi aileleri adına adalet arıyoruz. Ama hiçbir davada kamu kurumları yargılanmıyor” diye konuştu.

YİNE İYİ HAL
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme 18 sanıktan 13’ünün bereatine karar verdi.
18 kişinin yargılandığı davada 13 kişi beraat etti. Gaz dolum firmasından Kasım Ersoy Bahadır Esenlik ve Burhan Koç’a asli kusurlu oldukları için 15’er yıl, Tuncay Benli’ye tali kusurlu olduğu gerekçesiyile 6 yıl 3 ay, yine tali kusurlu olduğu gerekçesiyile Ali Bayındır’a 4 yıl hapis cezası verildi. Karara aileler tepki gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Batıkent'te okulun imam hatibe çevrilmesine karşı 6 bin 500 imza

SONRAKİ HABER

1 Eylül'e doğru...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa