06 Eylül 2015 04:23

ORS işçileri yarın daha güçlü toplanıyor

Paylaş

İşçi kıyımına karşı birliklerini bozmamak için direnen ORS işçileri, hafta sonu fabrika önünden ayrıldılar. Hiçbir bölme girişiminin tutmayacağını söyleyen işçi sözcüleri, yarın  daha güçlü bir katılımla fabrika önünde olacaklarını vurguladılar.

Ankara’da Polatlı’da ORS işçilerinin direnişi 26 Ağustos’tan beri sürüyor. ORS patronu işçilerin grevini kırmak için bugüne kadar birçok yol denese de bir başarılı olamadı. Sürekli yeni yollar deneyen ORS yönetimi, son olarak da işçi sözcüleriyle yaptığı telefon görüşmesinin ardından bir referandum önerisinde bulunmuştu. Buna göre işten atılmayan işçiler, işten atılan arkadaşlarının içeri girip girmeyeceklerine karar verecekti. Ancak “İşçiler içeri giriyor” havası yaratmak için iki saatte bir Polatlı-fabrika arasında mekik dokuyan servisler boş gelince patron bu hamleden de vazgeçti.

ONLARIN OYUNLARI VARSA, BİZİM DE VAR

10 gündür sıcağın altında, sabahtan akşama kadar fabrika önünde direnişe devam eden ORS işçileri cuma günü buradan ayrıldılar. İşçi sözcüleri hafta başına daha güçlü ve dinç gelme çağrısında bulunarak, yarın yine sabah vardiya saatinde tüm ORS işçileri olarak fabrika önünde toplanacaklarını duyurdular. Konuştuğumuz işçiler, fabrika yönetiminin hiçbir oyunla aralarından işçi koparamayacağını söylediler. Genç bir işçi, “Onların oyunları varsa bizim de var. Fabrikayı kapatacağını, 400 işçinin işbaşı yaptığı, bizim temsilcilerin baskısı yüzünden işbaşı yapmadığımızı söylüyorlar. Bu fabrika darphane gibi para basıyor. Biz burasının kapatılmayacağını biliyoruz. Yaptığımız yoklamalardan, fabrikaya girip çıkan boş servislerden 400 kişinin iş başı yapmadığını da görüyoruz. Ayrıca temsilcilerimiz defalarca işbaşı yapmak isteyenleri zorla burada tutmayacaklarını söylüyorlar. Tabii ki biz burada 1600 kişi için direnirken bizi yarı yolda bırakanlara çiçek verecek değiliz ama biz Türk Metal’den sendikacıların baskısı, bizi satması yüzünden istifa ettik. Kendi seçtiğimiz temsilcilerin bize baskı kurmadığını da cümle alem biliyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tuzluktaki pirinç

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...