Katalonya’da bağımsızlık için  erken seçim kararı

Katalonya’da bağımsızlık için erken seçim kararı

Geçen yıl yüzde 80 oranında ‘bağımsız Katalonya’ya evet’ diyen ancak Madrid Hükümetinin tehditleriyle karşılaşan Katalonya Özerk Yönetimi, erken seçim kararı alarak bağımsızlık tartışmasını yeniden başlattı. Erken seçim 27 Eylül’de yapılacak.

Madrid ile bağımsızlık konusunda ge-rilim yaşayan Katalonya Özerk Yönetimi eylül ayında erken seçimlere gitme kararı aldı. Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas, erken seçimin bağımsızlık için bir halk oylaması niteliği taşıyacağını söyledi. 

BAĞIMSIZLIK TARTIŞMASI YENİDEN

Yıl sonunda İspanya’da yapılacak genel seçimlerden önce 27 Eylül’de erken seçime gitme kararı alan Katalonya Yönetimi Lideri Artur Mas bağımsızlık tartışmasını yeniden ülke gündemine taşıdı. Euronews haberine göre Mas,  “Katalonya normal şartlar altında değil. Bir ülkenin büyük çoğunluğu haklarını demokratik ve barışçıl bir şekilde icra etmek istiyor ama her seferinde reddediliyor ve müzakerelerle diyalog yolları yüzüne kapanıyor. Bu bizim sıra dışı bir durumla karşı karşıya olduğumuz ve sıra dışı kararlar almamız gerektiği anlamına geliyor” açıklaması yaptı. 

İSPANYA HÜKÜMETİ YİNE KARŞI ÇIKIYOR

Madrid yönetimi Katalan Özerk Bölgesi’nin bağımsızlık talebini anayasaya aykırı olarak nitelendiriyor. Artur Mas’ı hukuk dışına çıkmakla suçlayan İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Santamaria, “Mas’a anayasaya saygı duyması ve bağımsız kalması çağrısında bulunuyorum. Katalan halkına saygı duymalı. Katalan Cumhurbaşkanı sadece parlamentoyu feshedip erken seçim kararı alabilir. Sadece bunu yapabilir ne daha azı ne daha fazlası” dedi. 
Bağımsızlık yanlısı partiler seçimlerde oyların dağılmaması için ortak aday listesi çıkardı.

Geçen yıl yapılan referandumda sandığa giden Katalanların yüzde 80’i bağımsızlık yanlısı oy kullanmıştı. Madrid hükümeti, katılımın yüzde 40’larda kaldığı referandumu anayasaya aykırı bulmuştu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net