23 Temmuz 2015 16:04

Plüton'un sıradağları görüntülendi

Plüton hakkında yeni bulgulara ulaşmak üzere uzaya gönderilen New Horizons yeni fotoğraflar gönderdi. Fotoğraflarda Plüton'un yüzeyindeki sıradağların yanı sıra, Nix ve Hydra uydularının şekli de ortaya çıktı.

Paylaş

NASA, Plüton'un yüzeyindeki sıradağları gözler önüne seren bir fotoğrafla iki küçük uydusu Nix ve Hydra'nın ilk detaylı fotoğrafını sundu. Aydınlık ve buzul alanlar ile karanlık ve bozuk arazi arasında kalan dağlar, New Horizons'ın LORRI kamerasıyla 14 Temmuz günü 77 bin kilometreden görüntülendi. Dünya'ya 20 Temmuz'da ulaşan fotoğrafta, genişliği 1 kilometre olan yapılar bile görülebiliyor. El Cezire’nin haberine göre, LORRI kamerası, ışığı insan gözünden 1 milyon kat daha algılayabiliyor. Bu sayede Güneş'ten 5 milyar kilometre uzakta olsa bile New Horizons tarafından görülebiliyor.

NIX VE HYDRA’NIN ŞEKLİ ORTAYA ÇIKTI 

New Horizons, Ralpd adlı donanımıyla Plüton'un uyduları Nix ve Hydra'nın ilk detaylı görüntüsünü de elde etti. NASA'nın sunduğu fotoğrafta, Nix 165 bin kilometreden kırmızı bir nokta olarak belirdi. Gök cisminin 42 kilometre uzunluğunda ve 36 kilometre genişliğinde olduğu belirtildi.
Bozuk bir şekle sahip olan Hydra ise LORRI tarafından 231 bin kilometreden elde edilen fotoğrafta siyah-beyaz görüntülendi. Uydunun uzunluğu 55 kilometre olarak açıklandı. NASA, Nix'in baskın olan renginin gri olduğunu, rengin artırıldığı fotoğraflarda ise bezelye şeklindeki uydunun kızıl bölgelerinin ortaya çıktığını belirtti. Plüton sistemine ait yeni veriler yarın açıklanacak. (DIŞ HABERLER)

Plüton gezegen mi sorusuna New Horizons ne yanıt verdi?

ÖNCEKİ HABER

Karabağlar halkından rantsal dönüşüme itiraz

SONRAKİ HABER

Edirne'de 2 torununu istismar eden erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa