15 Temmuz 2015 17:37

Diyarbakır Valiliği baraj yapımını protesto edenleri suçladı

Geliyê Godernê'yi sular altına bırakacak Silvan Barajı'nı öven Diyarbakır Valiliği, 'Vatandaşlarımızın söz konusu taleplerini hiçe sayan bazı kesimler gerçeğe aykırı olarak olumsuz propaganda yapmakta, tamamen halkımızın ekonomik refah düzeyini geliştirmek amaçlı çalışmaları askeri amaçlı olarak nitelendirmektedirler' dedi.

Paylaş

Bölgenin önemli coğrafi ve tarihi alanlarından Geliyê Godernê'nin sular altına bırakacak olan Silvan Barajı'na ilişkin Diyarbakır Valiliği yazılı açıklama yaptı.

Valiliğin yaptığı açıklamada, barajların doğaya, çevreye verdiği zararlara bakılmadan barajları övmesi dikkat çekti. Diyarbakır Valiliği, "Diyarbakır Silvan ilçesinde yapımı devam etmekte olan Silvan Barajı, GAP projesi kapsamında Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin 2'inci büyük sulama barajı olacaktır. İnşaat tamamlandığında, 7,3 milyar metreküp göl hacmi oluşacak, barajın tamamlanmasıyla 2 milyon 453 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Proje kapsamında yaklaşık 318.000 kişiye iş imkânı sağlanması öngörülmektedir.

Yapılmasına devam edilen Silvan Barajı'nı protesto eden yurttaşları olumsuz propaganda yaptığını iddia eden Diyarbakır Valiliğin yazılı açıklamasında, "Vatandaşlarımızın söz konusu taleplerini hiçe sayan bazı kesimler gerçeğe aykırı olarak olumsuz propaganda yapmakta, tamamen halkımızın ekonomik refah düzeyini geliştirmek amaçlı çalışmaları askeri amaçlı olarak nitelendirmektedirler" ifadelerine yer verildi.

Valilik açıklamasının devamında PKK'nin baraj inşaatının başladığı 26 Temmuz 2011 tarihinden itibaren, inşaat alanına intikal etmekte olan baraj çalışanlarına ve intikallerin emniyetinde görevli jandarma unsurlarına yönelik eylemde bulunduğunu belirtti. Yine Diyarbakır Valiliği, Silvan Barajı şantiyesinde çalışan işçilerin intikali sırasında 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 07.30' da yol kenarına bırakıldığı EYP (El Yapımı Patlayıcı) ile saldırıda bulunduğunu iddia etti. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP: Yaylaların yok olmasına izin vermeyelim

SONRAKİ HABER

AYM: Eşmelilerin hak arama özgürlüğü kısıtlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...