YPG: IŞİD'in Rakka ve Şeddad bağlantıları kesildi

YPG: IŞİD'in Rakka ve Şeddad bağlantıları kesildi

YPG Basın Merkezi, Hasekê merkezindeki IŞİD üyelerinin Rakka ve Şeddad bölgeleriyle bağlantısının kesildiğini açıkladı.

IŞİD'e yönelik operasyonlar ve Cizîr ile Kobanê kantonlarında yaşanan çatışmalara ilişkin yazılı açıklama yapan YPG Basın Merkezi, Hesekê kent merkezini işgal etmek isteyen IŞİD'e yönelik operasyonların sürdüğünü bildirdi.

Hesekê’nin güneyinde IŞİD işgali altındaki bölgelere yeni bir operasyon düzenlendiğini belirten Basın Merkezi, Hasekê’nin 4 km güneyinde yer alan Pira Spî alanaında gerçekleşen operasyonda bir mezranın daha işgalden kurtarıldığını ve bu operasyonla birlikte YPG güçlerinin, Hesekê güneyinde konumlanan IŞİD militanlarının Rakka ve Şeddat merkezleriyle bağlantısını kestiğini kaydetti.

YPG, bu alanlarda yaşanan şiddetli çatışmalarda tespit edilebilen 23 IŞİD üyesi öldürüldüğünü ve IŞİD'e ait 17 cenazeyle birlikte, çok sayıda silahın ele geçirildiğini açıkladı.

Kobanê’nin güneyinde ise operasyonlarını sürdüren YPG güçleri ile IŞİD arasında yeni çatışmalar yaşandı.

Dün öğlenden sonra küçük bir IŞİD grubunun Sirîn kasabasının doğusunda bulunan Maxaretên köyüne yönelik bir saldırı girişiminde bulunduğunu ifade eden YPG, “Güçlerimizin sert karşılık verdiği çete grubuyla kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. Yaşanan çatışma ardından çete grubu kaçmak zorunda kalmıştır. Bu alandaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir. Kobanê’nin güneyinde bulunan Kepinrepin köyünde de DAIŞ çeteleriyle güçlerimiz arasında bir çatışma yaşanmıştır. Bu çatışma esnasında, kahramanca savaşan 2 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır” dedi. (ANHA)

www.evrensel.net