Türkiye'de artık bunlar hayal: Borçlanmadan evlilik, korkmadan emeklilik

Türkiye'de artık bunlar hayal: Borçlanmadan evlilik, korkmadan emeklilik

'Düğün sezonu' başlarken yapılan uluslararası araştırmaya göre Türkiye evlilik öncesi borçlanmada Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor. Türkiye’de borçlanmadan evlilik adeta hayal.

Bir başka araştırmaya göre ise halkın yüzde 55’i emeklilikte geçim sıkıntısına düşmekten korkuyor.

ING Bank’ın yaptırdığı, “Düğün mü konut mu? Yaşam harcamalarına gerçekçi bir bakış” başlıklı araştırması 13 Avrupa ülkesinde 13 bin tüketicinin katılımıyla gerçekleşti. Evlilik ve düğün için yapılan harcamalara ve bu alandaki tüketici eğilimlerine ilişkin ilginç veriler içeren araştırmaya göre, tüketicilerin önemli bir çoğunluğu son 5 yıl içindeki en büyük masrafı düğün törenleri için yapıyor. Tüketicilerin önemli bir bölümü müsrifçe yapılan bir düğün töreni ile ev almak arasında bir seçim sunulduğunda ev için kaynak ayırmayı tercih ediyor. 3 kişiden 1’i daha fazla harcama yapabilmesi halinde daha iyi bir düğün yapabileceğini belirtirken, evlilik töreni için yapılan hazırlıklarda ve harcamalarda aile ve arkadaşların beklentilerinin belirleyici olduğunu öne sürüyor.

3 KİŞİDEN 1’İ BORÇLANIYOR

Ankete katılanlardan son 5 yıl içinde evlenenlerin yüzde 33’ü düğün için borca girdiğini söylüyor.  Türkiye’de son 5 yıl içinde evlenenlerin yüzde 76’sı düğün için borçlandıklarını belirtiyor. Bu alanda Türkiye’nin arkasından ikinci sırayı paylaşan İtalya ve Romanya’da bu oranın yüzde 31 olduğu görülüyor.

Düğün yapmak için en az borçlanan tüketici kesimi ise Hollanda’da bulunuyor.

EMEKLİLİKTE GEÇİM KORKUSU

Türkiye’de emeklilerin hayat şartları her geçen gün zorlaşıyor. Yapılan bir araştırma Türk halkının yarıdan fazlasının emeklilik döneminde geçim sıkıntısı yaşamaktan korktuğunu ortaya koydu.

Avivasa’nın Tüketicilerin Tasarruf Tutumları araştırmasına göre iki kişiden biri emeklilikte geçinebilmek için çalışmak mecburiyetinde kalacağını ifade ediyor. Tüketicilerin yüzde 46’sı önümüzdeki 12 ayda ülkenin genel ekonomik durumunun kötüye gideceğini düşünüyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Temmuz 2015 17:10
www.evrensel.net
ETİKETLER emeklilikevlilik