Onur Yürüyüşü 'ramazan yasağı'nı deldi!

Onur Yürüyüşü 'ramazan yasağı'nı deldi!

Ayrımcılığa karşı düzenlenen ve yıllardır coşkuyla geçen 13. LGBTİ Onur Yürüyüşü için İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen on binlerce kişiye polis biber gazı ve TOMA’yla saldırdı. Gerekçe olarak ‘ramazan hassasiyeti’ gösterildi ancak geçen yıl da ramazana denk gelen yürüyüşe bir müdahale olmamıştı. Saldırıda çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. HDP ve CHP’li vekiller polis önünde el ele barikat kurarken, yaklaşık bir saat sonra hukuksuz yasağı delen binlerce kişi “Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret’ sloganlarıyla Tünel’e doğru yürüdü.

Cansu PİŞKİN
Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

Her yıl coşkulu geçen LGBTİ Onur Yürüyüşü bu yıl polis şiddetinin hedefi oldu.  LGBTİ İstanbul Onur Haftası etkinliklerinin finali olan 13’üncü Onur Yürüyüşü için İstiklal Caddesi’nde bugün bir araya gelen on binlerce kişiye polis biber gazı ve TOMA’yla saldırdı.

Yürüyüşün “Ramazan ayı dolayısıyla insanların hassasiyetine dokunduğu” ileri sürülerek Valilik tarafından yasaklandığı belirtildi. Ancak Onur Yürüyüşü geçen yıl da Ramazan ayına denk gelmiş ve herhangi bir engellemeyle karşılaşılmamıştı.

MİLLETVEKİLLERİ ZİNCİR OLUŞTURDU

Yürüyüş için saat 17.00’de Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan kitle burada polis barikatıyla karşılaştı. ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Sezai Temelli ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Mahmut Tanal’ın katıldığı yürüyüşte, HDP’li ve CHP’li milletvekilleri polis barikatına karşı insan zinciri oluşturdu.

Ancak polis kitleye hiçbir uyarıda bulunmadan tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. Yürüyüşe katılanlar saldırılara alkışlar ve ıslıklarla  “Homofobik devlet, yıkacağız elbet” ve “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Dönmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbiriniz”, “Jin jiyan azadi”,  sloganlarıyla tepki gösterdi.

Mis sokakta toplanan bir grup da polise karşı halay çekti. Bir vatandaş da TOMA’ya “Homofobik” yazdı ardından  polis yazıyı sildi. HDP İstanbul İl binasından “Katil polis Taksim’den defol” ve “Polis fuhuş yap onurlu yaşa” sloganları atıldı. HDP ve CHP milletvekilleri de polise tepki gösterdi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, TOMA’nın üstüne çıkarak müdahaleyi engellemeye çalıştı.

‘BASKI ŞİDDET AHLAKSA BİZ AHLAKSIZIZ’

Saldırı ara sokaklara da yayılırken, birçok kişi polis darbına da maruz kaldı.  Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis şiddetinden gazeteciler de nasibini aldı. Eylemde  haber takibi yapan Bianet Muhabiri Çiçek Talhaoğlu ve KAOSGL editörü Yıldız Tar yaka paça gözaltına alındı. Talhaoğlu ve Tar alanda bulunan avukatların devreye girmesiyle serbest bırakıldı.

Öte yandan Mis Sokak’ta haber takibi yapan Sendikaorg. Muhabiri Murat Karadeniz de  plastik mermiyle yaralandı.

Saldırıların ardından HDP ve CHP'li milletvekilleri Taksim Meydanı'nda LGBTİ Gökkuşağı bayrağıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından milletvekillerinin öncülüğünde yeniden Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüş başladı. Yürüyüş sırasında kitle giderek büyüdü ve polis bu kez ara sokaklarda bekleyerek saldırmadı. Kitle yürüyüş boyunca “Baskı şiddet ahlaksa biz ahlaksızız”, “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret”, “Devlet elini bedenimden çek” sloganı attı.

KERESTECİOĞLU: VALİYİ KINIYORUZ

Galatasaray Meydanı'nda milletvekilleri açıklama yaptı. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu "Valilikle görüştük ancak yürüyüşün olamayacağını söyledi. Bizler barışçıl şekilde 12 yıldır bu yürüyüşü yapıyoruz. Vali 'onlarla olmaz' demiş. Neden olmaz sorusuna da 'Ramazan' demiş. Dünyanın her yerinde özgür bir şekilde gerçekleştirilen yürüyüşü engelleyen valiyi kınıyoruz. Özgürlük için ve iç güvenlik paketinin kaldırılması için direneceğiz" ifadelerini kullandı.

TANAL: IŞİD'E MÜSAMAHA GÖSTERİLİRKEN BU EYLEME SALDIRILIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise "Ramazan ayı hoşgörü ayıdır, merhamet ayıdır. Haramı, rüşveti, hırsızlığı yerken Ramazan'ı düşünmüyorlar böyle barışçıl bir eyleme izin vermiyorlar. IŞİD'e müsamaha gösterilirken bu barışçıl eyleme saldırıyorlar" dedi.

Milletvekilleri buradaki açıklamanın ardından eylemden ayrılırken, binler Tünel'e yürüdü. Tünel'deki basın açıklamasının ardından kitle dağılırken polis bir kez daha saldırdı.

Onur Haftası Komitesi'nin basın açıklaması şöyle:

"Yolumuzu yol, mücadelemizi mücadelesi benimsemiş tüm dostlar merhaba!

2015 İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü, İstanbul Valiliği tarafından, önceden haber verilmeksizin ve aniden, Ramazan ayı gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır.

Polis, 100 bin kişinin katılımı beklenen yürüyüşe, biber gazı, plastik mermi ve TOMAlar ile saldırmıştır.

Onurumuza sahip çıktık ve direndik. Danslarımızla, şarkılarımızla, aşklarımızla direndik!

Aşk kazanacak!

Sizlere burada, bu saldırı gerçekleşmeseydi okunacak olan basın açıklamasını paylaşmak istiyoruz.

“Normal” temasıyla gerçekleştirdiğimiz 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası’nı hep birlikte geride bıraktık. Biz bu sene “normal” i tema olarak toplumun belirlediği cinsiyet rollerini benimsemekte yetersiz veya beceriksiz olduğumuzdan seçmedik, aksine Normalin arandığı, beklendiği her yer, dayatılana, olması gerekene uymayan her kadın ve erkek için inkarın, ayrımcılığın ve şiddetin mekanına dönüşebildiğini bildiğimizden yanlış veya yalnız olmadığımız vurgulamak için seçtik. Yaşamlarımızı başkalarının belirlediği normların değil, kendi arzularımızın peşinde kuracağız!

Bugün burada 100 bini aşkın kişi 13. Onur yürüşünde Özgürlük ve Eşitlik taleplerini haykırmak için toplandı. Lezbiyenler, Geyler, Biseksüeller, translar ve interseksler olarak olarak yaşama, barınma, çalışma, eğitim ve sağlık gibi en temel haklarımızı geri almadan, varoluşumuz baskılanmadan, rencide edilmeden, kınanmadan, aşağılanmadan yaşamak için, ALIŞIN, BURADAYIZ, GİTMİYORUZ demek için toplandık.

23 yıllık bir geçmişe sahip, kökleri çok daha derinde olan bu haraket, Homofobik, transfobik ve cinsiyetçi olmayan özgür bir dünya talebimizi haykırma şansı bulduğumuz Gezi Direnişi sonrası daha da görünürlük kazandı ve geniş kitlelere mücadelesini yayma şansı buldu. Hızla artan görünürlük bizi bir yandan güçlendirirken diğer yandan LGBTİ’lere yönelik nefret saldırıları da artmasına neden oldu. LGBTİ’lere yönelik nefret suçlarının “haksız tahrik indirimi” ile cezasız kalması, ana akım siyasette yer alan kişilerin LGBTİ’lere yönelik homofobik tavırları, medyada bulunan sansür ve medyanın nefret dili, özellikle siyaset yapan LGBTİ’lere yönelik ağır ve hedef gösterici söylemler, LGBTİ Hakları konusunda adım atan partilerin homofobik tepkilerle karşılaşmaları saldırganlarımızı cesaretlendirmekte ve bizi açık birer hedefler haline getirmektedir. İşte tam da bu nedenle yıllardır süren eşit yurttaşlık ve nefret suçları yasa talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Anayasanın eşitlik maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklenene ve nefret suçları yasası çıkana kadar da bu talebimizi tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Anayasa ve tüm yasalarda tamamen eşitlik sağlanana kadar durmayacağız!

İzmir’de intihar eden trans erkek Okyanus’un geride bıraktığı “Ne boka yaradı normal olmak” notu hala hafızalarımızda, Evde, okulda, sokakta, işte –mekanın her türlüsünde, makul de değiliz, makbul de! Heteroseksizmin; homofobi, bifobi ve transfobinin; inkarcı genel ahlakın, ayrımcılığın, nefretin ve şiddetin kurucusu, sürdürücüsü normlara ve normallere inat BİZ NORMAL DEĞİLİZ. Kendini yalnız ve yanlış hisseden belki de intiharı düşünen tüm dostlarımıza sesleniyoruz: BİZ VARIZ. BURADAYIZ. YALNIZ DEĞİLSİNİZ!

Yıl içinde bir çok yerelde LGBTİ oluşumları, üniversitede LGBTİ klüpleri açıldı, Mersin, Malatya, Çorum, Samsun gibi Türkiye’nin 11 farklı ilinde Onur yürüyüşleri yapıldı, eşit yurttaşlık bazında LGBTİ mücadesi yerel yönetimlerin gündeminde yer buldu. Bu sene bir çok parti, belediye, sivil toplum örgütü ve tanınmış kişi Onur Haftasında gökkuşağı renklerini profillerine taşıyarak LGBTİ Hareketine desteklerini gösterdi. Tüm bu gelişmeler homofobiye, transfobiye, bifobiye, LGBTİ mültecilerin görünmezliğine, LGBTİ mahpusların cezaevlerinde yaşadıkları tecride, dünyanın pek çok yerinde LGBTİ’lere yönelik korkunç zulme ve daha nicesine karşı bize umut ve direnme cesareti vermekte.
Devletsiz, sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz bir dünyanın hayali ile diğer toplumsal mücadeleler ile de dayanışarak çıktığımız yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Hayallerimizi gerçekleştirene kadar da hiç bir yere gitmiyoruz!
Şimdi sizleri bu yıl içinde kaybettiğimiz dostlarımız

Okyanus Efe
Sinan Akyüz
Eylül Cansın
Neçirvan
Onur Kayır
Doğa Asi Çevik
Hande öncü
Madonna
D.E
Gülşen
Migel ve Işıl
Eylül
İpek Kaya
Ege

ve IŞID tarafından cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle katledilen tüm LGBTİ’ler, Kobane’de hayatlarını kaybeden tüm siviller anısına ses çıkarmaya davet ediyoruz."

DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR...

Muhabirlerimiz Cansu Pişkin, Duygu Ayber ve Ezgi Görgü İstiklal Caddesi'nden bildirdi.

19.30 Tünel'de yeniden gazlı saldırı başladı.

19.17: Tünel'de açıklamanın ardından kitle dağılıyor.

19.05 Tünel'de büyük bir kalabalık toplandı.

18.57 Polisin ara sokaklardaki bekleyişi sürüyor ancak şu anda saldırı yok. Birbirinden kopuk grupların birleşmesiyle kitle büyüdü.

Öte yandan Cihangir Meydan'da yüzlerce kişi toplandı.

18.47: Kitle Tünel'e yürüyor. 'Devlet elini bedenimden çek', 'Okulda işte mecliste eşcinseller her yerde', 'Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret', 'Baskı şiddet ahlaksa biz ahlaksızız' gibi sloganlar atılıyor.

18.46 CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal: Ramazan ayı hoşgörü ayıdır, merhamet ayıdır. Haramı, rüşveti, hırsızlığı yerken Ramazan'ı düşünmüyorlar böyle barışçıl bir eyleme izin vermiyorlar. IŞİD'e müsamaha gösterilirken bu barışçıl eyleme saldırıyorlar.

18.37 HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu: Valilikle görüştük ancak yürüyüşün olamayacağını söyledi. Bizler barışçıl şekilde 12 yıldır bu yürüyüşü yapıyoruz. Vali 'onlarla olmaz' demiş. Neden olmaz sorusuna da 'Ramazan' demiş. Dünyanın her yerinde özgür bir şekilde gerçekleştirilen yürüyüşü engelleyen valiyi kınıyoruz. Özgürlük için ve iç güvenlik paketinin kaldırılması için direneceğiz.

18.35 Milletvekillerinin öncülüğünde yürüyen grup, Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapacak.

18.31: Mis Sokak'a gazlı saldırı yapıldı.

18.15 HDP'li ve CHP'li milletvekilleri gökkuşağı bayrağı ve sloganlarla yürüyüş yapıyor.

İstiklal Caddesi'nde Galatasatay Meydanı'nda doğru vekillerin öncülüğündeki yürüyüşte "İsyan, devrim, özgürlük", "Kurtuluş yok tek başına" sloganları atılıyor.

Alkış ve zılgıtlarla yürüyüş sürüyor.

18.00 HDP ve CHP milletvekilleri Taksim Meydanı'nda açıklama yapıyor.

17.51: Sıraselviler'de polis saldırıya hazırlanıyor.

17.46 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi'nden açıklama:

"Taksim'de 17:00'de yapılacak olan 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü Valilik tarafından Ramazan ayı gerekçe gösterilerek öncesinde hiçbir bildirim yapılmadan ve ansızın yasaklanmıştır.

Polis on binlerce kişiye biber gazı, plastik mermi ve TOMA'lar ile saldırmaktadır.

Taksim'e ve İstiklal Caddesi'ne tüm giriş çıkışlar kapatılmıştır.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'i Türkiye Cumhuriyeti anayasasına uygun davranmaya, saldırıyı derhal sonlandırmaya ve kamuoyu önünde açıklama yapmaya çağırıyoruz.

Tüm Onur Yürüyüşü katılımcılarını bulundukları pozisyonları korumaya ve yürüyüş planlandığı yerden başlayana Beyoğlu'nda kalmaya çağırıyoruz.

Taksim'e gelemeyen ve özgür bir dünyaya inanan tüm dostları saat 18:00'da bulundukları her yerde tencere ve tavaları ile ses çıkarmaya davet ediyoruz.

BURADAYIZ, ALIŞIN, GİTMİYORUZ!

Aşk kazanacak!

#GelYanıma"

17.45 Polisin TOMA'yı kitlenin üzerine sürmesi sonrası dağılan grubun bir kısmı Galata Kulesi'ne doğru ilerliyor.

17.35 Polis saldırısı sonrası kitle Tünel'e vardı. Kitlenin iki tarafında da polis var. Saldırı riski sürüyor. Anonsa karşılık 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganları atılıyor.

17.25 Bir eylemci TOMA'ya 'Homofobik' yazdı. Ardından polis sildi.

17.20 Galatasaray Lisesi önünde çok sayıda çevik kuvvet, sivil polis ve 2 TOMA var. Polis, kitleyi Tünel'e doğru sürüyor.

17.10 Galatasaray Lisesi önünde "Susma haykır eşcinseller vardır", "Faşizme karşı omuz omuza", "Homofobik devlet yıkılacak elbet", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları atılıyor.

17.02 İstiklal Caddesi'nde atılan destek sloganları üzerine polis saldırıya hazırlandı. Ancak daha sonra geri döndü.

17.01 Mis Sokak'ta polis TOMA'yla saldırdı.

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Haziran 2015 08:16
www.evrensel.net
ETİKETLER Onur Yürüyüşü